Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

  1. MZ: Wprowadzamy nielimitowane wizyty do neurologa, endokrynologa, ortopedy i kardiologa. Od 1 marca br. zostaną zniesione limity na porady pierwszorazowe w czterech specjalnościach: neurologii, ortopedii, endokrynologii i kardiologii. Planowany jest także pierwszy od wielu lat wzrost wyceny tych świadczeń, który docelowo wyniesie prawie 30 procent - informuje Ministerstwo Zdrowia.
  2. Nowa usługa VIP w Gabinecie drWidget. Chcesz przekazać swoim pacjentom ważną wiadomość? Przeprowadź informacyjną kampanię SMS-ową razem z Gabinetem drWidget! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak to zrobić.
  3. Czy osoba wystawiająca e-receptę może przez telefon podać pacjentowi 4-cyfrowy kod dostępu? Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych zgłaszane są przez placówki medyczne pytania, związane z sytuacjami w których pacjenci proszą telefonicznie o podanie kodu dostępu niezbędnego dla realizacji e-recepty. Placówki medyczne mają wątpliwości, czy mogą udostępniać taką informację przez telefon. Powyższe prośby są często związane ze zgubieniem przez pacjenta kodu dostępu, który został mu przekazany w formie wydruku.
  4. Łódź: Unikatowy zabieg u 8-latka z uogólnioną zakrzepicą żylną. Specjaliści z Kliniki Kardiologii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi jako pierwsi w Polsce przeprowadzili unikatowy zabieg – cewnikowania z udrożnieniem żyły bezimiennej u ośmioletniego chłopca z uogólnioną zakrzepicą żylną. Można powiedzieć, że interwencja kardiologów była zabiegiem ostatniej szansy.
  5. CSIOZ: Już 1000 placówek leczniczych korzysta z e-skierowania. Od 8 stycznia 2021 roku każdy podmiot leczniczy będzie miał obowiązek wystawiać skierowanie w postaci elektronicznej. Już dziś z tego rozwiązania korzysta ponad 1000 placówek w całej Polsce - poinformowało Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.
  6. E-recepta. Pytania i odpowiedzi. Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia opublikowało nową wersję poradnika dla pracowników medycznych i aptekarzy z opisem jak działa e-recepta i odpowiedziami na pytania zadawane przez osoby wystawiające i realizujące e-recepty.
  7. Ekspert: mamy epidemię o zasięgu międzynarodowym, grozi nam pandemia. Na razie mamy wywołaną przez wirusa z Wuhan epidemię o zasięgu międzynarodowym, obawiamy się, że wkrótce dojdzie jednak do wybuchu pandemii – powiedział PAP wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP i prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń dr Paweł Grzesiowski.
  8. Ruszyła kampania "Znikające dzieci. Stop samobójstwom w nastoletniej depresji”. Profilaktyka samobójstw wśród młodzieży - to główny cel zainaugurowanej własnie kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji "Znikające dzieci. Stop samobójstwom w Nastoletniej Depresji".
  9. UJK i ŚCO chcą opracować nowe metody zwalczania chorób onkologicznych. Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego nawiązały współpracę w zakresie diagnostyki i terapii nowotworów. Porozumienie w tej sprawie podpisał we wtorek prof. Jacek Semaniak, rektor UJK oraz prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
  10. Najwięcej e-recept wystawiono seniorom. 8 stycznia br. e-recepta zastąpiła tradycyjną papierową receptę. Od początku uruchomienia e-recepty czyli od maja 2018 r. wystawiono już ponad 106 mln elektronicznych recept, z tego ponad 40 mln tylko w ciągu pierwszego miesiąca jej obowiązywania. W tym czasie najwięcej e-recept wystawiono pacjentom w wieku między 60 a 73 lata, a najstarszy pacjent miał 111 lat - poinformowało Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia