Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

  1. Prezes Agencji Badań Medycznych prof. Piotr Czauderna złożył rezygnację - Prezes Agencji Badań Medycznych prof. Piotr Czauderna zrezygnował z pełnionej funkcji. Przesłanką podjęcia takiej decyzji – jak przekazał PAP rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz – była chęć powrotu do pracy klinicznej i do badań naukowych.
  2. Apel NRL w sprawie zwolnienia od podatku przychodów lekarzy emerytów - Naczelna Rada Lekarska na posiedzeniu 7 grudnia 2019 r. przyjęła Apel w sprawie zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów lekarzy i lekarzy dentystów emerytów. Poniżej publikujemy treść Apelu w całości.
  3. Eksperci: telerehabilitacja hybrydowa zwiększa liczbę rehabilitowanych pacjentów - Telerehabilitacja hybrydowa pozwala objąć opieką większą liczbę pacjentów rehabilitowanych w istniejących ośrodkach. Dzięki niej można leczyć kilka razy więcej chorych niż tradycyjnymi metodami – akcentowali w piątek w Warszawie eksperci.
  4. Kod e-recepty generowany tylko przez IKP? - Premiowanie lekarzy za zakładanie Internetowych Kont Pacjenta, bezpłatne rozwiązania dla nich i pacjentów – w taki sposób Ministerstwo Zdrowia i prywatni dostawcy IT wspierają digitalizację placówek medycznych.
  5. Lubuskie: Stypendia dla przyszłej kadry medycznej przyznane - Studenci medycyny, a także pielęgniarstwa i położnictwa odebrali w poniedziałek w Zielonej Górze symboliczne zaświadczenia o przyznaniu stypendiów wypłacanych przez samorząd woj. lubuskiego – poinformował urząd marszałkowski.
  6. Ostrzeżenie Głównego Inspektora Sanitarnego przed udziałem w spotkaniach typu: „ospa party” i „odra party” - Część rodziców ulega niezdrowej „modzie” na organizowanie spotkań dla dzieci nieszczepionych, które nie przechodziły ospy wietrznej czy odry, z udziałem dzieci chorych po to, aby celowo je zarazić.
  7. Czeka nas poważna epidemia grypy? - W sezonie grypowym 2018/2019 zanotowano 4 491 879 zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. 150 osób zmarło (trzykrotnie więcej niż w roku poprzednim), ponad 17 tysięcy było z powodu tej choroby hospitalizowanych. W drugim tygodniu listopada tego roku zanotowano już ponad 110 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Grypie i jej powikłaniom można zapobiegać. Niestety, na profilaktykę decyduje się niecałe 4% Polaków.
  8. W Polsce ok. 180 tys. osób jest leczonych na schizofrenię - Schizofrenia to jedna z najcięższych i najbardziej stygmatyzujących chorób z obszaru zdrowia psychicznego. W Polsce ok. 180 tys. pacjentów jest leczonych z jej powodu, choć faktyczna liczba chorych może być dużo wyższa.
  9. Wybrano prezesów Okręgowych Rad Aptekarskich - Zakończyły się wybory do Okręgowych Rad Aptekarskich. Farmaceuci dokonali wyboru swoich przedstawicieli w 20 okręgach wyborczych.
  10. Aplikacje od LekSeek już dostępne w Huawei AppGallery - Pomogą zadbać o regularność terapii pacjenta, dostarczą informacji o bezpłatnych lekach dla seniorów, a także przypomną o konieczności wykonania dziecku obowiązkowego lub zalecanego szczepienia. Poleć swojemu pacjentowi darmowe aplikacje medyczne od LekSeek, już dostępne w Huawei AppGallery.