Zapraszamy na podsumowanie najciekawszych wiadomości minionego tygodnia, które ukazały się w serwisach LekSeek Polska.

 1. Zmiany w zasadach bezpieczeństwa – nowe limity osób i nauka zdalna
  Utrzymanie się wysokiej liczby zakażeń, przy dodatkowym ryzyku w postaci pojawienia się wariantu Omikron, wymaga podjęcia stanowczych działań – stwierdził we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
 2. Prof. Hryniewicz: na całym świecie dąży się do skrócenia antybiotykoterapii, u nas jest nagminnie nadużywana
  Na całym świecie jest tendencja, żeby ograniczyć antybiotykoterapię do sytuacji bezwzględnie koniecznych, u nas jest ona nagminnie nadużywana, szczególnie w pandemii - mówi w rozmowie z PAP prof. Waleria Hryniewicz z Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej Narodowego Instytutu Leków.
 3. WHO: Omikron wydaje się mieć wysoki wskaźnik reinfekcji, ale nie powoduje ciężkich objawów
  Nowy wariant koronawirusa Omikron wydaje się mieć wyższy wskaźnik reinfekcji, ale powoduje mniej nasilone objawy od Delty - ogłosiła w środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Firmy Pfizer i BioNTech zapewniają, że ich szczepionka przeciwko Covid-19 jest skuteczna po trzech dawkach przeciwko temu wariantowi.
 4. Niedzielski: chcemy od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych
  Będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych – ogłosił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
 5. MZ: nowe wymagania lokalowe dla aptek realizujących szczepienia mają zapewnić większe bezpieczeństwo
  Nowe wymagania lokalowe wobec aptek, w których będą odbywać się szczepienia ochronne przeciw grypie lub COVID-19, mają zapewnić bezpieczeństwa osobom szczepiącym się, a także realizującym recepty, w tym także pracownikom aptek – wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia.
 6. Ministerstwo Zdrowia wprowadza ograniczenia dotyczące amantadyny
  Ograniczamy dostępność amantadyny poza wskazaniami medycznymi do jej stosowania – powiedział PAP w środę rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
 7. Jubileusz 200-lecia nieprzerwanej działalności Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego
  W Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, 6 grudnia br., odbyła się uroczystość Jubileuszu 200-lecia nieprzerwanej działalności Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego.
 8. Ginekolog: kobietom w ciąży zalecamy szczepienie przeciw COVID-19 po I trymestrze
  Zachęcamy, aby kobiety w ciąży szczepiły się po pierwszym trymestrze. Ciężki przebieg COVID-19, którym zagrożone są niezaszczepione pacjentki, może zagrażać życiu i zdrowiu matki i dziecka - powiedział PAP prof. Mariusz Grzesiak z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.
 9. Eksperci: niewydolność nerek w większym stopniu skraca życie kobiet
  Kobiety z niewydolnością nerek tracą więcej lat życia z powodu przedwczesnej śmierci niż mężczyźni – wynika z najnowszych badań australijskich. Wyniki badań z Sydney obserwujemy w praktyce w Polsce – podkreśla konsultant krajowy ds. nefrologii prof. Ryszard Gellert.
 10. Raportowanie zdarzeń medycznych do SIM - uwagi PNRL
  Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podjęło stanowisko w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zdarzenia medycznego przetwarzanego w systemie informacji oraz sposobu i terminów przekazywania tych danych do Systemu Informacji Medycznej.