Jak co tydzień, podsumowujemy minione siedem dni w ochronie zdrowia. Zobacz 10 najciekawszych artykułów, opublikowanych w serwisach LekSeek Polska.

 1. Uwagi PNRL do projektu zmian ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej
  4 stycznia 2022 roku Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przyjęło stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
 2. Instytut Ekspertyz Medycznych rozpoczyna pracę
  Powołany przez Ministra Sprawiedliwości Instytut Ekspertyz Medycznych z siedzibą w Łodzi rozpoczął działalność 1 stycznia 2022 r. Będzie współpracować z organami wymiaru sprawiedliwości i ścigania, prowadząc badania naukowe i opracowując ekspertyzy oraz opinie z zakresu nauk medycznych.
 3. Prezydent podpisał ustawę w sprawie utworzenia funduszu kompensacyjnego
  Osoby zaszczepione i hospitalizowane z powodu niepożądanych odczynów poszczepiennych będą mogły ubiegać się o świadczenie kompensacyjne bez konieczności odwoływania się do długotrwałej procedury postępowania przed sądem – przewiduje ustawa, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda.
 4. Od 1 lutego ważność certyfikatów covidowych skrócona do 9 miesięcy
  Od 1 lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, po dawce uzupełniającej i przypominającej zostanie skrócona do 270 dni – przekazało w poniedziałek w komunikacie prasowym Ministerstwo Zdrowia.
 5. Dramatycznie niska liczba pielęgniarek, zwłaszcza do opieki długoterminowej. Co roku z rynku odchodzi ich kilka tysięcy
  W Polsce liczba pracowników medycznych na tysiąc mieszkańców jest znacznie niższa niż w innych krajach UE, a sytuacja pogarsza się z każdym rokiem. Prognozy na kolejne lata także są alarmujące. Średnia wieku pielęgniarek to 53 lata, a według szacunków w 2030 roku będzie to 60 lat. Co roku na emeryturę odchodzi znacznie więcej osób, niż wchodzi do zawodu.
 6. UOKiK: Czy dostawa szpitalnych systemów informatycznych odbywa się z naruszeniem prawa konkurencji?
  Pracownicy UOKiK w asyście Policji przeprowadzili przeszukania w siedzibach trzech przedsiębiorców: Asseco Poland, Comarch Healthcare oraz Bestprojects. Ma to związek z postępowaniem wyjaśniającym, które wszczął Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
 7. Niedzielski: na tę chwilę nie ma decyzji o kolejnych zaostrzeniach
  Jeżeli mielibyśmy argumenty, że zwiększona liczba zakażeń w ostatnich dniach to zmiana trendu, wówczas będą podejmowane decyzje o kolejnych zaostrzeniach. Natomiast na tę chwilę takich decyzji nie ma – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
 8. FDA zatwierdziła trzecią dawkę szczepionki Pfizera dla dzieci powyżej 12 lat
  Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła w poniedziałek do użytku dawkę przypominającą szczepionki przeciw Covid-19 firmy Pfizer dla dzieci powyżej 12. roku życia oraz dla dzieci w wieku powyżej 5 lat o obniżonej odporności. Do pięciu miesięcy skrócono też przerwę między drugą i trzecią dawką.
 9. 379 pozycji na nowej liście darmowych leków dla kobiet w ciąży
  Na nowej liście bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży znalazło się 379 pozycji (na poprzedniej było ich 416). Nowa lista obowiązuje od 1 stycznia do 28 lutego 2022 roku.
 10. 2095 leków na liście 75+
  Na nowej liście bezpłatnych leków dla seniorów znalazło się 2095 pozycji. Nowa lista obowiązuje od 1 stycznia do 28 lutego 2022 roku.