Szybsza i lepsza diagnostyka dzieci oraz pacjentów z nowotworami i schorzeniami ortopedycznymi będzie możliwa w szpitalu wojewódzkim w Płocku. Placówka zakończyła właśnie remont Pracowni Rezonansu Magnetycznego.

Zakupiono również nowe wyposażenie dla pracowni, w tym najnowszej generacji rezonans magnetyczny. Projekt kosztował ponad 5,6 mln zł, z czego 3,9 mln zł pochodziło z Ministerstwa Zdrowia. Samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył na ten cel ponad 1,4 mln zł, sam szpital wygospodarował 255 tys. zł. Inwestycja została zrealizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Każdego roku w Pracowni Rezonansu Magnetycznego działającej od 2006 r. w płockim szpitalu wojewódzkim wykonywanych jest ponad 4 tys. badań diagnostycznych. Ze względu na duże zapotrzebowanie na te usługi, zapadła decyzja o powiększeniu pracowni. Dzięki realizacji projektu zwiększy się liczba wykonywanych badań, zwłaszcza u pacjentów z chorobami onkologicznymi, schorzeniami ortopedycznymi oraz u dzieci.

- Dla potrzeb naszego szpitala i pacjentów w nim diagnozowanych zakupiliśmy najnowszej generacji system MR 1,5 T, firmy GE: Optima MR 450 w. Pracownia uruchomiona w tym roku, pozwala nam zwiększyć zakres, rodzaj i liczby wykonywanych badań rezonansem magnetycznym niezbędnych we współczesnej diagnostyce obrazowej chorych. Zakup ten był możliwy tylko dzięki otrzymanej dotacji – mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku Stanisław Kwiatkowski.

Nie tylko wyremontowano pracownię, ale też wyposażono. Nowoczesny aparat do rezonansu magnetycznego, który poprzez zastosowanie najnowszych innowacji technicznych, zapewnia pacjentom maksimum komfortu. Jest przy tym wszechstronny i daje szerokie możliwości kliniczne. Zwiększenie średnicy tunelu, zestaw cewek elastycznych płachtowych do badań stawów czy redukcja artefaktów ruchowych to niektóre z dodatkowych udogodnień nowego rezonansu.

- Zakup nowoczesnego rezonansu to zdecydowane skrócenie czasu oczekiwania na dostęp do diagnostyki. Nowy aparat ma szeroki zakres zastosowań klinicznych. Dodatkowo pacjenci nie są narażeni na szkodliwe dla zdrowia promieniowanie, z którym mamy do czynienia w innych technikach obrazowania takich jak RTG czy tomografia komputerowa - podkreśla marszałek Adam Struzik.

Rezonans ma duże możliwości – od badań onkologicznych różnych części ciała, badań neurologicznych, ortopedycznych badań stawów, badań okolic brzucha, miednicy, gruczołu piersiowego, aż po badania naczyniowe z kontrastem i bez oraz badania serca, bez których współczesna nowoczesna diagnostyka i leczenie nie mogą istnieć.

- Oddanie do użytku kolejnego aparatu do specjalistycznej diagnostyki pacjentów w sposób bezpośredni przyczyni się do unowocześnienia infrastruktury ochrony zdrowia i podniesienia jakości usług świadczonych dla mieszkańców regionu przez Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku. Nowoczesne wyposażenie, rozbudowana baza diagnostyczna i lecznicza gwarantuje wysoki poziom świadczonych przez szpital usług - zapewnił dyr. Kwiatkowski.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego