Prof. Piotr Czauderna pokieruje Agencją Badań Medycznych. O wynikach naboru na to stanowisko poinformowała w piątek w Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Pełniącym obowiązki prezesa Agencji był dr Radosław Sierpiński.

Agencja Badań Medycznych istnieje od niespełna pół roku. Najważniejsze cele, jakie zostały postawione przed Agencją, której główną rolą będzie zapewnienie finansowania dla analiz i badań klinicznych w ochronie zdrowia, jest wspieranie rozwoju nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz przyczynianie się do wzrostu innowacyjności polskiej medycyny.

Agencja informowała kilka dni temu, że przeznaczyła 100 mln zł na pierwszy konkurs dotyczący wsparcia niekomercyjnych badań klinicznych. Na dofinansowanie liczyć mogą projekty w obszarze pediatrii, neonatologii, neurologii, hematologii, radioterapii, onkologii i kardiologii. Nabór wniosków o dofinansowanie projektów z tej puli prowadzony będzie do 29 listopada br.

Prof. Piotr Czauderna jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP; koordynuje prace sekcji Ochrona zdrowia.

Jak można wynika z informacji zamieszczonej na oficjalnej stronie prezydenta (prezydent.pl), prof. dr hab. med. Piotr Czauderna jest kierownikiem Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMED).

>>>ZOBACZ TEŻ: ABM: 100 mln zł na niekomercyjne badania kliniczne

Pracował jako chirurg dziecięcy w szpitalu w Rijadzie (Arabia Saudyjska). Odbył wiele zagranicznych staży naukowych, m.in. w USA, Austrii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. W 2014 r. ukończył studia podyplomowe w zakresie zarządzania medycznego i uzyskał tytuł Master of Business and Administration (MBA) – GFKM i University Aix-en-Provence. Jest członkiem licznych polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, a także członkiem honorowym Ukraińskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych. W latach 2008-2009 był pełnomocnikiem Rektora GUMED ds. Budowy Nowego Szpitala Uniwersyteckiego (Centrum Medycyny Inwazyjnej).

W latach 2012-2014 był prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych. Przez dwie kadencje był przewodniczącym międzynarodowej grupy ds. leczenia guzów wątroby u dzieci – SIOPEL. Obecnie jest konsultantem ds. chirurgii dziecięcej województwa pomorskiego, członkiem Komisji Nagród przy Ministrze Zdrowia oraz przewodniczącym krajowej Komisji Akredytacyjnej z chirurgii dziecięcej. Ponadto jest członkiem Komitetu Naukowego Międzynarodowego Towarzystwa Onkologii Pediatrycznej (SIOP), a także prezydentem-elektem Europejskiej Sekcji Chirurgii Dziecięcej Międzynarodowej Unii Specjalistów Medycznych (UEMS).

Jego zainteresowania naukowe obejmują głównie problem leczenia nowotworów, zwłaszcza guzów wątroby, oraz zastosowań wideochirurgii u dzieci.

W kadencji 2014-2018 był radnym Gdańska i wiceprzewodniczącym Rady Miasta Gdańska.(PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl