Tegoroczni Darczyńcy ofiarowali już 325 urządzeń medycznych o łącznej wartości 1 538 581,84 zł. To one jako pierwsze zostaną przekazane do szpitali i placówek medycznych po zakończeniu 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Sprzęt z 30. Finału WOŚP, który już niebawem trafi do szpitali i placówek medycznych, to:

13 kardiomonitorów – urządzeń pozwalających na monitorowanie podstawowych funkcji życiowych pacjenta w placówce medycznej, w domu czy nawet w trakcie transportu.

30 defibrylatorów AED – urządzeń, które w sposób bezpieczny dla ratownika i osoby poszkodowanej prowadzą przez przebieg akcji ratowniczej krok po kroku za pomocą poleceń głosowych i wizualnych oraz podając impuls elektryczny. Defibrylatory AED są proste w obsłudze, tak, by używać ich mógł każdy, nawet osoby nieprzeszkolone medycznie.

2 respiratory – urządzenia medyczne wspomagające lub zastępujące mięśnie pacjenta w wykonywaniu pracy oddechowej. Maszyny umożliwiają sztuczne, wymuszone oddychanie, wykorzystywane w sytuacjach ustania czynności oddechowej, bądź celem jej ułatwienia.

2 analizatory parametrów krytycznych – urządzenia służące do wykonywania badań z zakresu parametrów krytycznych pacjenta (m.in. gazometrii krwi, parametrów biochemicznych takich jak np. hemoglobina, hematokryt czy też określenie zawartości jonów sodu i potasu w pobranej próbce).

Aparat EKG umożliwiający wykonywanie elektrokardiogramu w celu wyszukiwania nieprawidłowości kardiologicznych u osób dorosłych i dzieci. Aparat KTG służący do przeprowadzania badań kardiotokograficznych, wykonywanych zazwyczaj po 25. tygodniu ciąży. Aparat KTG pozwala na monitorowanie płodu, ale także stanu samej przyszłej matki, informując ginekologów i położne między innymi o liczbie uderzeń serca płodu, czynności skurczowej mięśnia macicy oraz ruchów płodu, a także pozwalając na wczesne wykrycie tachykardii czy bradykardii.

Aparat do nieinwazyjnej wentylacji HFNC – urządzenie pozwalające na komfortową, uwalniającą pacjenta od maski wentylację nieinwazyjną dla spontanicznie oddychających pacjentów. Aparat wypłukuje CO2 z górnych dróg oddechowych oraz efektywnie wypełnia je świeżym gazem (odpowiednio ogrzanym oraz nawilżonym), zmniejszając wysiłek oddechowy pacjenta. Urządzenie zapewnia szybką i bezpieczną pomoc dla wszystkich grup wiekowych, od wcześniaków do osób dorosłych z chorobami płuc.

a także:

- 200 przepływomierzy tlenu,
- 12 łóżek szpitalnych,
- 2 leżanki dla rodziców,
- 4 materace przeciwodleżynowe,
- 6 wózków szpitalnych,
- 20 nawilżaczy,
- 30 kiosków do dezynfekcji,
- wieżę do dezynfekcji.

Sprzęt zostanie przekazany m.in. do szpitali i placówek w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Toruniu, Rzeszowie, Myślenicach, Kartuzach, Sieradzu, Gryficach, Hajnówce, Łodzi, Rzeszowie, Oświęcimiu i Radomiu. 30 kiosków do dezynfekcji o wartości ponad 50 000 zł zostanie przekazanych do szkół w Hajnówce, Warszawie i Kargowej. To jednak dopiero początek finałowego pomagania.

Komu pomoże sprzęt zakupiony w ramach 30. Finału WOŚP?

Każdego roku fundusze zebrane podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pozwalają na zakup sprzętu do szpitali i placówek medycznych w całej Polsce. Fundacja WOŚP prowadzi i finansuje ogólnopolskie programy medyczne, które w innowacyjny sposób zmieniają oblicze polskiej medycyny dziecięcej.

Każdy z Finałów ma wyraźny cel medyczny, wybieramy po dyskusjach z ekspertami i na podstawie konsultacji z lekarzami oraz placówkami medycznymi. Tegoroczny Finał poświęcony jest szeroko rozumianej okulistyce dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci.


Źródło: WOŚP
fot. Michał Kwaśniewski, dary medyczne w studio 30. Finału WOŚP