W Klinice Neurologii i Epileptologii w Instytucie „Pomnik-Centrum Zdrowia” w Warszawie rozpocznie się leczenie rdzeniowego zaniku mięśni typu I lekiem, który jest jeszcze niedostępny w Europie.

Dzięki specjalnej decyzji Ministerstwa Zdrowia, zezwalającej na dopuszczenie leku w drodze wyjątku do stosowania w Polsce, będzie możliwość rozpoczęcia terapii u dzieci przed oficjalnym zarejestrowaniem. Obecnie trwają prace nad sprowadzeniem leku do Polski.

Jest to pierwsza możliwość terapii dla polskich dzieci chorych na SMA. Centrum Zdrowia Dziecka razem z Ministerstwem Zdrowia i Fundacja SMA w ostatnim czasie pracowali nad szczegółami programu i ogólnymi kryteriami włączenia leku nusinersen.

Kryteria, które ustalono, obejmują przede wszystkim pewne rozpoznanie SMA typu 1, z potwierdzeniem genetycznym oraz stwierdzeniem co najmniej dwóch kopii genu SMN2. Ponadto leczenie w pierwszej kolejności rozpocznie się u niemowląt wydolnych oddechowo.

„Planujemy objąć leczeniem także dzieci starsze, również te korzystające ze wsparcia oddechowego, ale w pierwszej kolejności te z mniej zaawansowaną postacią choroby, co będziemy oceniać w kilku skalach neurologicznych. Zgodnie z warunkami programu EAP nie będziemy rozpoczynać obecnie leczenia u dzieci, które wcześniej nusinersen otrzymywały lub uczestniczą w badaniach klinicznych w związku z SMA, a także u tych, u których istnieją przeciwwskazania do punkcji lędźwiowej lub inne poważne stany chorobowe mogące wpłynąć istotnie niekorzystnie na leczenie nusinersenem. Ponadto, naszym celem jest w pierwszej kolejności objęcie terapią dzieci, które nie mają szans na podjęcie leczenia SMA w inny sposób” - czytamy w wydanym komunikacie.

Leczenie rozpocznie się od grupy dziesięciorga dzieci. Obecnie dla tylu pacjentów Klinika otrzymała zgodę na sprowadzenie leku w ramach programu wczesnego dostępu.

Rodzice dzieci z SMA typu 1, którzy są zainteresowani leczeniem, mogą kontaktować się poprzez mail z Kliniką Neurologii i Epileptologii (neurologia@czd.pl).


Źródło: IPCZD