Szpital Miejski w Piekarach Śląskich otrzymał 5 rowerów kardiologicznych, z których będą mogli korzystać pacjenci w ramach "Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki Chorób Układu Krążenia w Piekarach Śląskich". W całości jest on finansowany z budżetu miasta Piekary Śląskie. Sprzęt został zakupiony z pieniędzy otrzymanych w ramach 1%.

Zakup i przekazanie sprzętu medycznego dla piekarskiej lecznicy w ramach funduszy pozyskanych z odpisania 1% podatku był możliwy dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia. Celem NFOZ jest wspieranie lecznictwa poprzez gromadzenie środków finansowych na zakup nowoczesnej aparatury diagnostyczno-leczniczej. Łącznie za rozliczenia z 2015 roku uzbierano 76 247,30 zł.

Za część tej kwoty (ok. 40 tys. zł) kupiono 5 rowerów kardiologicznych. Posłużą one do rehabilitacji kardiologicznej ponad 260 pacjentów. To uczestnicy "Programu Promocji Zdrowia i Profilaktyki Chorób Układu Krążenia w Piekarach Śląskich" realizowanego od 23 listopada 2016 roku, a który jest finansowany ze środków Urzędu Miasta. Miasto na ten cel przeznaczyło ok. 69 tys. zł.

Rehabilitacja pacjentów będzie składała się z kilku etapów, w czasie których pacjenci przejdą pełną rehabilitację poprawiającą stan ich zdrowia. - Cały cykl ma przede wszystkim zmusić pacjentów do zwiększenia aktywności fizycznej, która w tego rodzaju chorobach jest szalenie istotna, bo pozwala uniknąć potencjalnie kolejnego zawału - mówiła Jolana Luksa-Pydych.

To nie pierwszy raz, kiedy z pieniędzy przekazanych przez mieszkańców Piekar, Szpital Miejski otrzymuje nowoczesny sprzęt. Na początku czerwca ubiegłego roku piekarska lecznica otrzymała sprzęt na oddział ginekologii i położnictwa.


Źródło: U. M. Piekary Śląskie