Na przełomie maja i czerwca br. ruszy program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego na lata 2017-2019. W toku postępowania konkursowego wyłoniono realizatora działań, którym została Klinika INVICTA we Wrocławiu. Osoby zamieszkujące na terenie Ostrowa Wielkopolskiego będą mogły skorzystać z dofinansowania zabiegu in vitro w tej placówce. Stosowna umowa między miastem a kliniką została już podpisana.

Jak poinformował Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim, udział w programie będzie wymagał spełnienia kryteriów formalnych i kwalifikacji medycznej. Propozycja kierowana jest do par bezskutecznie starających się o dziecko, mieszkających na terenie Ostrowa Wielkopolskiego. Warunkiem udziału w programie jest stwierdzona przyczyna niepłodności lub nieskuteczne leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie. Kobieta może mieć maksymalnie 40 lat, choć dopuszcza się warunkowo kwalifikację pacjentek w wieku do 45 lat – w przypadku dobrze rokującej tzw. rezerwy jajnikowej, biorstwa komórek jajowych lub biorstwa zarodków. Istotne jest też potwierdzenie wskazań do leczenia metodą in vitro.

Ostrowski projekt przewiduje dofinansowanie w wysokości 5.000 zł do pojedynczej procedury in vitro z własnych komórek rozrodczych partnerów, a także programów z zastosowaniem komórek rozrodczych lub zarodków od anonimowych dawców. Oznacza to, że pacjenci finansować będą jedynie różnicę między dopłatą z miasta a całkowitym kosztem leczenia.

Rekrutacja do programu rozpocznie się od 25 maja br. W pierwszym roku z dopłat skorzystać będzie mogło 10 par.


Źródło: Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim