Podobnie jak w ubiegłym roku wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zdecydował się przekazać zaoszczędzone środki z budżetu na zakup karetek i sprzętu medycznego o łącznej wartości 3 mln 750 tys. zł. 19 stycznia w stacji Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego wojewoda dokonał uroczystego przekazania pierwszego z sześciu ambulansów zakupionych z zaoszczędzonych środków.

- Tak jak w zeszłym roku zdecydowałem się przekazać środki na zakup ambulansów i sprzętu do ratowania życia mieszkańców naszego województwa. Zabezpieczenie ludzkiego zdrowia i życia odgrywa najważniejszą rolę, więc myślę, że będziemy podobne działania kontynuować – zapewnia wojewoda.

Co ważne, karetka wyposażona jest w nowoczesny sprzęt, który usprawnieni pracę ratowników, a co za tym idzie przyczyni się do ochrony życia i zdrowia mieszkańców regionu.

- Wojewoda przekazał pieniądze na zakup urządzeń do kompresji klatki piersiowej, które z jednej strony będą ratować życie, a z drugiej bardzo ułatwią pracę ratownikom w zakresie sztucznego oddychania. Zamiast rąk ludzkich, można podłączyć to urządzenie i jednocześnie prowadzić inne czynności utrzymujące przy życiu pacjenta – tłumaczy Jolanta Jaszczurowska, dyrektor Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Ratownicy, którzy będą wykorzystywać nowy sprzęt w swojej codziennej pracy nie kryją zadowolenia. - Było zapotrzebowanie na taki sprzęt w karetkach, gdyż świetnie się on sprawdza zwłaszcza na dalekich trasach, gdy trzeba prowadzić przez dłuższy czas sztuczne oddychanie – mówi ratownik medyczny Benedykt Krzykowski.

W sumie wojewoda śląski na zakup nowoczesnych ambulansów sanitarnych i urządzeń do kompresji klatki piersiowej przekazał 3 750 000 zł. Wicewojewoda śląski Mariusz Trepka również dzisiaj przekazał nową karetkę Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mykanowie, będącej filią częstochowskiego pogotowia. Z kolei w najbliższy poniedziałek (22 stycznia 2018 r.) kluczyki do ambulansu z rąk wicewojewody śląskiego Jana Chrząszcza otrzyma zespół ratowników ze Stacji Pogotowia w Strumieniu. Środki na zakup karetek z budżetu wojewody śląskiego otrzymały również: SP ZOZ Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu, Powiatowy Publiczny ZOZ w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim oraz Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Żywcu.

Źródło: Śląski Urząd Wojewódzki