W miniony czwartek (29 sierpnia), po raz pierwszy w historii lecznicy, kardiolodzy z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. pod kierunkiem prof. Marka Grygiera – szefa Pracowni Hemodynamiki Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu, u trzech pacjentów przeprowadzili zabieg przezskórnego zamknięcia ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca.

Wszystkie zoperowane osoby to młodzi pacjenci po udarach mózgu (25, 26 i 46 lat), będących wynikiem nieprawidłowo funkcjonującego układu krążenia.

Tego typu wady mięśnia sercowego do niedawna leczone były operacyjnie na otwartym sercu. Lekarze wspomagając się płuco-sercem na ubytek nakładali łatkę, która uniemożliwiała nieprawidłowy przepływ krwi. Najnowsza metoda zamykania ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej polega na na przezskórnym założeniu specjalnych „parasolek” w warunkach Pracowni Hemodynamiki czyli z zastosowaniem technik i możliwości kardiologii interwencyjnej.

- Zabieg polega na znieczuleniu okolicy pachwiny pacjenta. Następnie nakłuwa się żyłę udową i wprowadza bardzo cienki cewnik, przez który umieszcza się złożony system zamykania ubytku tzw. parasolki. W momencie kiedy parasolka po lewej stronie przegrody międzyprzedsionkowej jest prawidłowo dopasowana zostaje otwarta druga część systemu po prawej stronie przegrody międzyprzedsionkowej (druga parasolka). W ten sposób przegroda zostaje uszczelniona – tłumaczy prof. Marek Grygier.

Szpital poinformował, że wszystkie zabiegi odbyły się bez żadnych powikłań i komplikacji.


Źródło: Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.