Nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia zakłada, że osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności będą mogły kupować przez internet leki wystawiane na e-receptę.

Resort zdrowia chce, aby osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności nie musiały udawać się do apteki, tylko mogły zamówić leki na receptę przez internet, a kurier dostarczy im je do domu.

Ma to być wyjście na przeciw problemom osób niepełnosprawnych. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński wyjaśniał podczas spotkania z dziennikarzami, że cały sytem związany z e-receptą pozwoli m.in. łatwo sprawdzić jaki lekarz przepisuje ile leków oraz która apteka sprzedaje duże ilości lekarstw jednej osobie, co pozwoli wyeliminować nadużycia przy interetowej sprzedaży.

Elektroniczna recepta to jeden z najbardziej wyczekiwanych elementów zinformatyzowanej ochrony zdrowia. Jest ona przekazywana pacjentowi za pośrednictwem e-maila, SMS-a lub jako wydruk informacyjny.

Od lutego trwa pilotaż programu, w którym bierze udział 6 placówek medycznych i 59 aptek ze Skierniewic, Siedlec oraz powiatu siedleckiego. W ciągu miesiąca działania pilotażu wystawiono tam ponad 1700 elektronicznych recept. Rekordzista wystawił ich dotychczas ponad 300.

- Jedna czwarta pacjentów, którzy wzięli e-recepty miała ponad 70 lat, a powyżej 60 roku życia była połowa chorych korzystających z tego rozwiązania. Więc bariery ze względu na wiek nie ma - tłumaczył wiceszef resortu zdrowia.

Jak się przygotować

Najlepszym rozwiązaniem pozwalającym sprawnie funkcjonować w nowej rzeczywistości jest wybranie odpowiedniej aplikacji gabinetowej, która łączy wszystkie elementy cyfryzacji służby zdrowia. Dzięki temu lekarz nie musi przełączać się co chwilę z jednego programu na drugi. Taką możliwość oferuje Gabinet drWidget, przygotowany przez firmę LekSeek Polska. Program umożliwia nowoczesne zarządzanie przychodnią lub indywidualnym gabinetem, daje dostęp do baz informacji ułatwiających codzienną pracę oraz spełnia wszystkie ustawowe wymogi dotyczące Elektronicznej Dokumentacji Medycznej.

Gabinet drWidget już teraz w bardzo prosty sposób umożliwia wystawianie i drukowanie recept lekarskich, zgodnie z wytycznymi NFZ oraz obowiązującymi przepisami, a gdy tylko resort zdrowia umożliwi wystawianie e-recepty, automatycznie dostosuje się do tej funkcji i pozwoli płynnie przejść do nowych rozwiązań.

Gabinet drWidget jest również pierwszym programem w Polsce, który w pełni obsługuje wystawianie e-zwolnień, co sprawia, że korzystający z niego lekarze, w ramach jednej aplikacji mają dostęp do wszystkich funkcjonalności niezbędnych w codziennej pracy.

Chcąc korzystać z programu, wystarczy założyć konto na stronie drw.pl. Dla wszystkich zainteresowanych dostępna jest też wersja demonstracyjna (z fikcyjnymi danymi), która pozwala zapoznać się z programem i jego różnymi funkcjami. W razie pytań dotyczących dostępu do aplikacji, bezpieczeństwa danych czy jakichkolwiek innych kwestii zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami pod nr telefonu 33 445 43 45 lub drogą mailową na kontakt@drw.pl