AudioMovie to aplikacja, która ma ułatwić osobom z dysfunkcją wzroku odbiór filmów. To projekt naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy pracują z osobami niewidomymi.

AudioMovie to innowacyjna w skali światowej aplikacja. Umożliwia odtwarzanie na smartfonach alternatywnych ścieżek lektorskich w kinie lub telewizji. Pozwala cieszyć się filmem osobom niewidomym, seniorom lub obcokrajowcom.

– W aplikacji można uruchomić nie tylko audiodeskrypcję, ale także zwykłą wersję z lektorem. W trakcie prac odkryliśmy bowiem, że jest wiele innych grup, które nie chodzą do kina ze względu na to, że nie nadążają z czytaniem napisów bądź ich po prostu nie widzą. To zarówno osoby starsze, jak i osoby z niepełnosprawnością intelektualną, dysleksją czy stwardnieniem rozsianym, którego jednym z objawów może być oczopląs – tłumaczy dr Anna Jankowska z Wydziału Filologicznego UJ.

Projekt został zrealizowany w ramach programu Innowacje Społeczne finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. AudioMovie jest również finalistą konkursu UPC Digital Imagination Challenge, w którym zajął trzecie miejsce.

Autorzy projektu będą szukać teraz środków finansowych i partnerów, dzięki którym wdrożą projekt na dużą skalę.