E-recepty wystawiane przez lekarzy można przechowywać w telefonie, w bezpłatnej aplikacji mObywatel - poinformował resort cyfryzacji.

- mObywatel to w ostatnich dniach jedna z najczęściej instalowanych przez Polaków aplikacji. Korzysta z niej już niemal milion osób – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Stale ją ulepszamy, dodajemy nowe funkcjonalności. E-recepta jest jedną z nich – dodał szef MC.

E-recepta w aplikacji mObywatel jest dostępna w telefonach z systemem operacyjnym Android 6.0 wzwyż, a pod koniec tego miesiąca będzie dostępna także dla właścicieli smartfonów z systemem iOS.

Jeżeli pacjent posiada aplikację mObywatel (do jej uruchomienia potrzeba profilu zaufanego), to chcąc zrealizować e-receptę, może pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR lub podać numer PESEL oraz odczytać kod spod e-recepty.

Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że e-recepta to niejedyny powód, dla którego każdy pacjent ze smartfonem powinien zainstalować sobie aplikację mObywatel. Znajduje się tam także mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego.

- Możemy się nią legitymować wszędzie tam, gdzie nie ma obowiązku okazywania dowodu osobistego, w tym także w przychodniach lekarskich – przypomniał minister cyfryzacji Marek Zagórski.


Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji