W kancelarii premiera odbyła się konferencja prasowa po spotkaniu zespołu roboczego ds. sytuacji epidemiologicznej z udziałem ministra Łukasza Szumowskiego oraz szefa KPRM Michała Dworczyka.

Łukasz Szumowski podkreślił, że na chwilę obecną nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce, jednak służby medyczne są w pełni przygotowane na wypadek, gdyby wirus się pojawił.

Minister poinformował również, że uruchomiona została infolinia NFZ w zakresie informacji o koronawirusie. Numer 800 190 590 dostępny jest 24 h na dobę. - Na infolinię będzie można dzwonić o każdej porze, aby uzyskać przydatne informacje o tym, co zrobić i jak się zachować w przypadku podejrzenia zarażenia wirusem – zadeklarował. Dodatkowo akcja informacyjna prowadzona będzie w międzynarodowych połączeniach PKP.

>>>ZOBACZ TEŻ: Koronawirus. Przybywa chorych we Włoszech

Łukasz Szumowski zapowiedział też, że na środę (26 lutego) planowana jest telekonferencja z wojewodami oraz dyrektorami wojewódzkich oddziałów NFZ ws. stanu wdrażania zalecanych procedur w przypadku pojawienia się koronawirusa.

Szef resortu zdrowia podkreślił też, że w zaistniałej sytuacji niezwykle ważna jest rola mediów. - To państwo możecie nam pomóc, żeby zachowywać zdrowy rozsądek, żeby Polacy czuli się bezpiecznie, bo panika przy okazji nowej choroby na pewno jest ryzykowna i nie służy pacjentom – mówił, zwracając się do obecnych na konferencji dziennikarzy.

Z kolei minister Michał Dworczyk zapowiedział przeprowadzenie szeroko zakrojonej akcji informacyjnej nie tylko dla obywateli, ale także dla wszystkich agend państwowych. W czwartek (27 lutego) we wszystkich urzędach wojewódzkich odbędą się spotkania w obecności przedstawicieli NFZ-u z dyrektorami szpitali, by rozmawiać o wdrażaniu procedur oraz odpowiednim informowaniu. Jak mówił dzisiaj także dużym niebezpieczeństwem jest chaos informacyjny oraz dezinformacja.

>>>ZOBACZ TEŻ: Jak wystawić e-receptę w bezpłatnym programie Gabinet drWidget?

Szef KPRM podkreślił również, że w związku z koronawirusem w budżecie państwa są zarezerwowane środki „na wszelkie działania związane czy to z działaniami zaradczymi, czy też z leczeniem”. Zaznaczył, że w samej rezerwie ogólnej budżetu państwa, która jest w dyspozycji premiera jest 200 mln złotych, które mogą być na to wykorzystane.


Źródło: KPRM