We wtorek (19 listopada) w Sejmie swoje exposé wygłosił premier Mateusz Morawiecki. W półtoragodzinnym wystąpieniu tylko kilka minut zostało poświęcone na sprawy związane ze zdrowiem. Szef rządu zapowiedział m.in. powstanie funduszu modernizacji szpitali.

W pierwszej kolejności Mateusz Morawiecki skupił się na tym co już zostało zrobione. - Każdego dnia wystawiamy około miliona e-recept i elektronicznych zwolnień - wyliczał szef rządu. Premier wskazał również na Narodowy Program Zdrowego Serca, Narodową Strategię Onkologiczną, Krajową Sieć Onkologiczną, Breast Cancer Unity i refundację nowoczesnych leków.

- Podnieśliśmy radykalnie nakłady na zdrowie, wzrosły z 70 do 106 mld zł, o ponad 50 procent. Wprowadzimy także zapowiedziany pakiet badań dla każdego Polaka po 40. roku życia i przeznaczymy niemal miliard złotych na supernowoczesne Centrum Onkologii - mówił Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że dzięki działaniom rządu, już w tej kadencji kierunki medyczne skończy nawet 50 procent więcej studentów niż jeszcze 4-5 lat temu.

- W polskiej służbie zdrowia jest już wiele nowoczesnych placówek, wyposażonych w światowej klasy urządzenia. By podnosić standardy w dużych miastach i małych powiatach utworzymy Fundusz Modernizacji Szpitali. To poprawa komfortu dla chorych, których komfort psychiczny i fizyczny powinien być dla nas podwójnie ważny. Odnowione, zmodernizowane szpitale to będzie również symboliczne pożegnanie z PRL-owską szarzyzną i obdrapaniem w tak ważnej dziedzinie jak zdrowie - mówił Mateusz Morawiecki.

W swoim exposé premier podkreślił również, że zdrowie jest obszarem, który wymaga politycznnej zgody. - Otwieramy się na współpracę. Dlatego w wielu sprawach z zakresu służby zdrowia doradza nam prof. Marian Zembala, a pełnomocnikiem rządu ds. reformy psychiatrii jest Marek Balicki. To nie jest parlament pięciu komitetów wyborczych, a parlament nas wszystkich, całego narodu - mówił szef rządu.