Dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, od listopada tego roku ruszył kompleksowy program terapeutyczny dla pacjentów z FASD, ich rodzin i opiekunów w Centrum Leczenia i Diagnostyki FASD przy Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie.

- FASD dotyka w Polsce 2 na 100 dzieci. To więcej niż np. zespół Downa czy autyzm - choroby, o których słyszy się znacznie częściej. Uważa się, że FASD stanowi najczęstszą przyczynę niepełnosprawności intelektualnej w krajach rozwiniętych, jest jednocześnie jedną z nielicznych, którym można w 100% zapobiec - wyjaśnia pediatra dr n. med. Katarzyna Dyląg ze Szpitala Dziecięcego św. Ludwika w Krakowie.

Od listopada 2021 roku opieka nad takimi pacjentami w Małopolsce wkroczyła na wyższy poziom.

- Dzieci z FASD napotykają często na trudności w codziennym życiu - przede wszystkim w szkole. Wczesne rozpoznanie, odpowiednia terapia i wsparcie są podstawą systemu pomocy pacjentom z FASD. Ponadto, możliwość dzielenia się troskami oraz dyskusja w gronie osób zainteresowanych, znacząco obniża stres związany z opieką nad dzieckiem z niepełnosprawnością. W związku z tym, cieszymy się, że Województwo Małopolskie finansuje zadanie. Ma ono bowiem potencjał rozwoju w kolejnych latach systemowego wsparcia dla dzieci i ich rodzin, zmagających się z problemem płodowego zespołu alkoholowego - tłumaczy wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego tlumaczy, że kryzys psychiatrii dzieci i młodzieży oraz długi czas oczekiwania na świadczenia w poradniach zdrowia psychicznego i poradniach psychologiczno-pedagogicznych powodują, że pacjenci z FASD nie mają szansy na skuteczne leczenie. W związku z tym powstał program terapeutyczny dla pacjentów z FASD, obejmujący opiekę psychoterapeutyczną, neuropsychologiczną czy neurologopedyczną. Uruchomione zostały także grupy wsparcia oraz warsztaty dla rodzin i opiekunów pacjentów z FASD z Małopolski.

Zadanie pod nazwą „Tworzenie systemowego wsparcia i terapii dla dzieci z Płodowym Zespołem Alkoholowym (ang. Fetal Alcohol Syndrome – FAS) oraz dla ich rodziców i opiekunów” jest finansowane ze środków pochodzących z budżetu Województwa Małopolskiego.


Źródło: Biuro Prasowe UMWM | Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie