Nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe "BRaln" z 20 laboratoriami biomedycznymi powstanie na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Pracujące w nich interdyscyplinarne zespoły oraz partnerzy biznesowi mają w efektywniejszy sposób wdrażać na rynek innowacyjne pomysły i produkty.

"To innowacyjny projekt związany z obszarem badań i rozwoju. Rozwoju Uniwersytetu Medycznego i wykorzystania jego potencjału naukowo-badawczego do tego, by łączyć go z przedsiębiorcami. Wykorzystywać do rozwoju nauki, ale jednocześnie do praktycznych wdrożeń w zakresie biomedycyny i farmacji" – powiedział marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień podczas czwartkowej prezentacji projektu "BRaln", opracowanego przez medyczną uczelnię.

W ramach tego projektu za 63,3 mln zł rozbudowany zostanie kampus UM. Powstanie tam m.in. 20 nowoczesnych specjalistycznych pracowni i laboratoriów przeznaczonych dla konkretnych zespołów badawczych, a także - ogólnodostępnych.

Dr hab. Agnieszka Piastowska z UM podkreśliła, że jednym z głównych założeń przedsięwzięcia jest powoływanie nowych interdyscyplinarnych zespołów badawczych, złożonych m.in. z naukowców różnych wydziałów. Wykorzystanie ich wiedzy i nowoczesnej infrastruktury ma zwiększyć efektywność realizacji innowacyjnych pomysłów z zakresu nauk medycznych oraz wdrażania na rynek produktów.

"To kontynuacja idei rozbudowy Centrum Kliniczno-Dydaktycznego (CKD) i kumulacji wszystkich zasobów naszej wiedzy i infrastruktury w jednym obszarze. Dzięki temu skrócone zostanie przejście od pomysłu, czyli idei badań podstawowych - do sprawdzenia pomysłu na małym obiekcie, jakim jest nasz szpital i przekonania się, czy może on mieć przełożone na cały rynek" – tłumaczyła szefowa projektu "BRaln".

Tematyka prac badawczych-rozwojowych i badań przemysłowych ma dotyczyć trzech głównych obszarów: medycyny spersonalizowanej, technologii farmaceutycznych oraz zarządzania organizacyjnego i procesowego.

"Będziemy się skupiać m.in. na ocenie nowych cząsteczek jako potencjalnych leków bądź czynników wspomagających istniejące już leki. Będziemy się też zajmowali wieloetapową oceną potencjalnych chemioterapeutyków, a także metabolomiką. Po tym kątem budowane będą pracownie i laboratoria" – tłumaczyła Piastowska.

W zupełnie nowym budynku na terenie kampusu CDK oraz w dwóch istniejących, które zostaną wyremontowane, powstaną laboratoria hodowli komórkowych i badań in vitro, diagnostyki molekularnej, badań metabolicznych, analizy genomów, białek oraz związków pochodzenia naturalnego i różnego rodzaju badań in vivo.

Zdaniem prorektor UM prof. Lucyny Woźniak centrum badawczo-rozwojowe "BRaln" pozwoli wykorzystać potencjał naukowy uczelni, a także innowatorów z regionu i kraju oraz partnerów biznesowych.

"W oparciu o trójkąt wiedzy, czyli współpracę edukacji, wiedzy i innowacji z partnerami przemysłowymi chcemy podnieść poziom oferty. Dotyczy to zarówno oferty edukacyjnej, bo powstaną nowe kierunki studiów, ale także większych możliwości badawczych, czy propozycji stałej współpracy z przemysłem farmaceutycznym i biotechnologicznym, który w naszym regionie ma duże tradycje" – wyjaśniła.

Prof. Woźniak podkreśliła, że nauka wymaga dziś współpracy wielu partnerów. Jak tłumaczyła, nauka, której jedynym celem są wyniki badawcze, nie spełnia współczesnych oczekiwań. Dodała, ze na świecie słowo nauka łączy się nierozerwalnie z innowacjami.

"Innowacja to jest pomysł, ale też jego wdrożenie. Czyli to, co w końcu trafia na rynek, a do tego potrzebny jest partner biznesowy. Co więcej, jest on potrzebny na bardzo wczesnym etapie rozwoju projektu, bo dzięki temu - poprzez szybkie rozwiązywanie napotykanych problemów - skraca się czas od idei do wprowadzenia produktu na rynek" – zaznaczyła.

Realizacja inwestycji ma rozpocząć się 1 września br. i zakończyć w listopadzie 2021 r. W jej ramach powstanie jeden nowy budynek o powierzchni ponad 5 tys. m kw., a dwa pozostałe zostaną zmodernizowane i zaadaptowane na potrzeby pracowni i laboratoriów. Całkowita wartość projektu to 63,3 mln, z czego 38,3 mln zł to fundusze unijne. (PAP)

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Bartłomiej Pawlak