Łódź przekaże środki na bezpłatne i anonimowe testy wykrywające HIV. 10 tys. zł pozwoli na wykonanie około 130 bezpłatnych badań oraz spotkania ze specjalistami.

- Miasto przeznacza 10 tys. zł na dofinansowanie działania punktu konsultacyjnego w zakresie HIV. Pieniądze pozwolą na wykonanie około 130 bezpłatnych badań w kierunku zakażeń HIV dla mieszkańców Łodzi oraz około 40 godzin porad przed i po teście HIV - poinformował Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny w zakresie poradnictwa i testów na HIV przy ul. Tuszyńskiej 19 w Łodzi prowadzi Stowarzyszenie Pomocy "Słyszę Serce". Środki własne stowarzyszenia oraz dotacje z Krajowego Centrum ds. HIV pozwalają na prowadzenie punktu przez 2 dni w tygodniu (poniedziałek i czwartek). Ale na początku 2019 r. stowarzyszenie zauważyło wzmożone zainteresowanie testami. Stąd decyzja miasta, że dołoży 10 tys. zł co też pozwoli na uruchomienie punktu dodatkowo, trzeciego dnia w tygodniu (środa).

W 2018 r. również miasto przeznaczyło 10 tys. zł na dofinansowanie działania punktu. Za tą kwotę zrobiono 104 testy (5 osób okazało się zakażonych wirusem HIV). Dla 110 osób przeprowadzono wówczas poradnictwo i konsultacje.


Źródło: Urząd Miasta Łodzi