Do konsultacji publicznych trafił projekt zmiany rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego. Wprowadza on do wykazu świadczeń gwarantowanych m.in. leczenie restenozy naczyń wieńcowych za pomocą balonu uwalniającego lek (DEB).

W uzasadnieniu projektu resort zdrowia tłumaczy, że wprowadzenie tego świadczenia do wykazu stanowi realizację rekomendacji nr 179/2014 z dnia 28 lipca 2014 r. Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

„Implementacja powyższego świadczenia do wykazu jest zasadna zarówno z klinicznego jak i ekonomicznego punktu widzenia. Dowody naukowe, na których oparł się Prezes Agencji bazują na analizach skuteczności klinicznej DEB”.

W chwili obecnej w ramach świadczeń finansowanych ze środków publicznych najczęściej stosowaną metodą leczenia pacjentów jest stosowanie stentów uwalniających lek (DES) (ok. 80% przypadków).

Na potrzeby wydania rekomendacji Prezesa Agencji do uwzględnienia świadczenia w wykazie odnaleziono dwa badania rejestrowe (World Wide Registry oraz SCAAR) oceniające skuteczność zastosowania DEB i DES. Oba badania wskazują wyższą skuteczność DEB.

Ministerstwo wskazuje, że wprowadzenie do wykazu świadczenia „Leczenie restenozy naczyń wieńcowych za pomocą balonu uwalniającego lek” jest ekonomicznie uzasadnione, co wyraża się, w uwzględnionych w wyżej przywołanej rekomendacji Prezesa Agencji, analizach ekonomicznych, przeprowadzonych w Niemczech (Dorenkamp 2013, Bonaventura 2013), Wielkiej Brytanii (NICE 2010) oraz Korei Płd. (Park 2011). Autorzy wszystkich tych analiz, na podstawie wymodelowanych wyników, wnioskują o opłacalności stosowania DEB w restonezie. Zastosowanie balonu uwalniającego lek wiązało się z lepszymi efektami niż zastosowanie DES, w horyzoncie odpowiednio 6 i 12 miesięcy.

Analizy przeprowadzone przez Agencję na potrzeby wydania rekomendacji Prezesa Agencji wskazują, że z perspektywy pacjentów, uwzględnienie w wykazie świadczenia „Leczenie restenozy naczyń wieńcowych za pomocą balonu uwalniającego lek” będzie się wiązało z oszczędnościami rzędu 115-120 tys. PLN, wynikającymi z mniejszych wydatków na skróconą podwójną terapię przeciwpłytkową po procedurze DEB.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za kwalifikacją przedmiotowego świadczenia do wykazu są opinie ekspertów, poproszonych o zajęcie stanowiska w trakcie przygotowywania rekomendacji Prezesa Agencji. Wszyscy eksperci, którzy przesłali swoje stanowisko, opowiadają się za zakwalifikowaniem DEB jako świadczenia gwarantowanego. Wśród argumentów uzasadniających finansowanie świadczenia ze środków publicznych wymienia się najczęściej: udowodnioną skuteczność, zalecanie technologii przez wytyczne kliniczne, możliwość zastosowania DEB w sytuacjach, w których implantacja stentu jest utrudniona lub niemożliwa, możliwość uniknięcia wszczepiania kolejnego materiału metalowego, możliwość skrócenia podwójnej terapii przeciwpłytkowej w związku z mniejszym ryzykiem zakrzepicy, co zmniejsza koszty leczenia.

Planowany termin wejścia w życie rozporządzenia to 1 kwietnia 2018 r. Taki termin wejścia w życie ma umożliwić Prezesowi Narodowego Funduszu Zdrowia wydanie odpowiednich zarządzeń, niezbędnych do przygotowania do realizacji nowych świadczeń gwarantowanych.


Źródło: Rządowe Centrum Legislacji