Naukowcy z Uniwersytetu Illinois, badając nowotwory skóry odkryli, że kształt nowotworu ma wpływ na to, czy komórki mogą tworzyć przerzuty.

Amerykańscy naukowcy hodowali w środowiskach 2D i 3D kolonie mysich nowotworów skóry o różnych kształtach i wzorcach, aby zweryfikować czy kształt nowotworu przyczynia się do aktywacji rakowych komórek macierzystych.

Zespół badaczy odkrył, że im bardziej zakrzywione są kształty guza, tym więcej komórek nowotworowych na krawędziach wykazuje cechy komórek macierzystych. A to z kolei umożliwia metastazę, czyli tworzenie przerzutów.

- Najbardziej niebezpieczną cechą każdego nowotworu jest metastaza. Niektóre komórki, które nazywamy rakowymi komórkami macierzystymi mają śmiercionośne właściwości, bo mogą wędrować z krwią do innych tkanek i tworzyć nowe guzy. Istnieje potrzeba opracowania sposobów, aby je znaleźć i wyłapać, a co najważniejsze - opracować leki, które je wyniszczą. Rakowe komórki macierzyste są odporne na działanie leków stosowanych w chemioterapii i powodują, że choroba wraca - powiedział Kristopher Kilian, jeden z autorów badań.

Naukowcy zauważyli, że rakowe komórki macierzyste pojawiają się głównie na krawędziach wyhodowanych tkanek, a szczególnie w rogach i wzdłuż krzywych wypukłych.

- To było całkiem zaskakujące. Normalne komórki macierzyste wolą miękką, gąbczastą pozycję wewnętrzną. W przypadku raka każdy założy, że rakowe komórki macierzyste znajdują się w środku guza. Odkryliśmy, że geometryczne ograniczenia, pojawiające się na styku guza i zdrowej tkanki, aktywują komórki nowotworowe na obwodzie - powiedział Kilian.

Aby potwierdzić swoją teorię, naukowcy przeprowadzili szereg testów, także genetyczne. Przeprowadzono badania z komórkami nowotworów skóry, raka szyjki macicy, nowotworu płuc czy raka prostaty. We wszystkich obserwacja była identyczna.


Źródło: eurekalert.org