Trwają intensywne prace nad budową nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Przedstawiciele firmy Warbud, głównego wykonawcy, oceniają, że obecny stan zaawansowania inwestycji wynosi 70 procent. Obiekty, które powstają na 15-hektarowej działce w Krakowie-Prokocimiu, będą gotowe za rok. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci wiosną 2020 roku - informuje Uniwersytet Jagielloński.

Roboty budowlane w obrębie ulic Jakubowskiego i Kostaneckiego rozpoczęły się pod koniec 2015 roku i przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem. Gotowa jest elewacja zewnętrzna budynku głównego, zamontowane są wszystkie okna, fasady i żaluzje. Na dachach instalowane są ostatnie urządzenia, do których będą wykonywane podłączenia rurowe, kanałowe i elektryczne. W budynkach wysokich G, H i I, w których znajdą się oddziały łóżkowe, niemal zakończono prace instalacyjne: sanitarne i elektryczne. Układane są w nich wykładziny, malowane i tapetowane ściany, wykonywane sufity podwieszane. Niebawem rozpocznie się montaż umywalek, zlewów, baterii, gniazdek elektrycznych, teletechnicznych, grzejników, paneli nadłóżkowych z punktami czerpalnymi gazów medycznych, odbojnic, a w ostatniej fazie wyposażenia meblowego.

W kluczowym dla całej inwestycji budynku F - mieszczącym szpitalny oddział ratunkowy, centralną sterylizację oraz blok z 24 salami operacyjnymi - prowadzone są zaawansowane prace instalacyjne wewnątrz ścianek działowych oraz w strefach nadsufitowych. Wykonawca jest na finalnym etapie uzgodnień projektów warsztatowych szklanych obudów bloku operacyjnego. Ich montaż rozpocznie się w drugiej połowie roku.

Intensywne roboty wykonywane są również wokół budynku głównego, gdzie powstaje wewnętrzny układ komunikacyjny. Gotowe są podbudowy dróg, ułożono pierwsze warstwy asfaltu, trwa montaż krawężników, układana jest kostka brukowa. Prace te zakończą się jesienią.

Przyszła siedziba Szpitala Uniwersyteckiego znacząco wpłynie na zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia dla mieszkańców Krakowa i Małopolski. Kompleks składać będzie się z 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej 110 000 m kw. Znajdą się tu 24 sale operacyjne, szpitalny oddział ratunkowy, ponad 30 przychodni, część administracyjna, a także zaplecze dydaktyczne dla studentów UJ CM.

Budowa szpitala to największa i najdroższa inwestycja w regionie. Pochłonie ponad 1,23 mld złotych. 800 mln zł z tej kwoty pokryje budżet państwa. Wsparcie finansowe zadeklarowały także władze województwa, które przekażą 60 mln euro w ramach projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Wykorzystane zostaną także środki własne uczelni, pozyskane z komercyjnego zagospodarowania nieruchomości w rejonie ul. Kopernika. Generalnym wykonawcą robót jest konsorcjum firm Warbud SA (lider), VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH&CO KG i Porr Polska SA.


Źródło: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie