3 września po południu zakończyła się kolejna operacja wojskowego transportu personelu medycznego z sercem do przeszczepienia. To już drugie tego typu zadanie w ostatnim czasie wykonane przez załogę samolotu Bryza z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW).

Zadanie wsparcia zespołu transplantologów z Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie wpłynęło przed godziną trzecią w nocy do Dyżurnej Służby Operacyjnej BLMW. Zgodnie z obowiązującymi procedurami wytypowano załogę i przygotowano do lotu samolot An-28TD z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego.

Zadanie wsparcia zespołu transplantologów z Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie wpłynęło, przed godziną trzecią w nocy, do Dyżurnej Służby Operacyjnej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Zgodnie z obowiązującymi procedurami wytypowano załogę i przygotowano do lotu samolot An-28TD z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego.

Start z Babich Dołów transportowo-desantowej Bryzy, dowodzonej przez por. Przemysława Jabłońskiego, nastąpił o godzinie 8.55 i zakończył się lądowaniem na lotnisku Okęcie po godzinie i dziesięciu minutach lotu. Po przyjęciu na pokład personelu medycznego, o godzinie 11.10, Bryza wystartowała do Katowic, gdzie czekał narząd do przeszczepienia. Lądowanie w Katowicach nastąpiło o godzinie 12.05. Po trzech godzinach na pokład ponownie przyjęto personel medyczny z przeznaczonym do przeszczepienia sercem, na które oczekiwał pacjent w Aninie. Bryza wystartowała do Okęcia o godzinie 15.20, gdzie lądowała o 16.15. Po odtworzeniu gotowości załoga powróciła na macierzyste lotnisko o godzinie 18.01.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczy w Akcji Serce od wielu lat. Zadanie tego typu wykonała załoga także z 43. Bazy Lotniczej tydzień temu, 27 sierpnia. W akcjach transportu zespołów medycznych z narządami do przeszczepienia uczestniczą zarówno załogi śmigłowców ratowniczych, jak i samolotów patrolowych oraz transportowych Bryza.


Źródło: Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej