17-18 listopada 2017r. Kraków

Dwa dni, ponad czterdzieści paneli dyskusyjnych i najlepsi polscy oraz światowi eksperci - w dniach 17-18 listopada odbędzie się X Konferencja „Kardiologia Prewencyjna 2017 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy”. Podobnie jak w zeszłym roku, zajmujące dyskusje, wykłady i warsztaty odbędą się w Krakowie.

Nie bez przyczyny interdyscyplinarne spotkanie najwybitniejszych polskich lekarzy zainaugurowane zostanie właśnie w piątek, 17 listopada. Ta data oficjalnie zakończy obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu, popularnego na całym świecie święta. To właśnie uzależnienie od tytoniu, jednego z najgroźniejszych czynników powstawania groźnych chorób kardiologicznych, już pierwszego dnia będzie zajmować specjalistów. Podczas dwóch dni debat specjaliści zajmą się też kwestią miażdżycy, hipercholestorelemii czy niewydolności serca. Spróbują także znaleźć odpowiedź na pytanie, czy wszyscy pacjenci po zawale serca mogą prowadzić samochód oraz do jakiego stopnia jesteśmy w stanie wpłynąć na genetyczne obciążenie dziedzicznymi chorobami układu sercowo-naczyniowego. Wśród podejmowanych tematów pojawią się również m.in. kontrowersyjne wyniki badania PURE, które zdaniem ekspertów mogą zrewolucjonizować współczesne spojrzenie na zdrowe żywienie. Gorącą dyskusję wzbudzą także rezultaty badania CANTOS, które dla chorych na miażdżycę stanowią szansę na powrót do zdrowia.

- Po raz pierwszy w Polsce ogłoszone i dyskutowane będą wyniki badania CANTOS, które wyznaczają nowy tor badań naukowych. Przypomnę, iż wykazano w nim, że leczenie przeciwzapalne może poprawiać rokowanie u pacjentów z miażdżycą. Gdyby ta koncepcja została potwierdzona, otworzy się wielkie pole z dużymi perspektywami dla dalszych badań, z perspektywą wdrożenia nowego sposobu leczenia pacjentów, a nawet skutecznego zapobiegania występowaniu miażdżycy i jej powikłaniom - dodaje prof. dr hab. med. Piotr Jankowski, organizator Konferencji Kardiologia Prewencyjna 2017 oraz Sekretarz Zarządu Głównego, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Swoją obecność na jubileuszowym kongresie zapowiedzieli najważniejsi przedstawiciele środowiska medycznego. Do Krakowa przyjeżdża m.in. prof. David Wood, Prezydent World Heart Federation. Podczas konferencji obecni będą również politycy i wysokiej rangi urzędnicy: członkowie rządu, szefowie najważniejszych urzędów centralnych z zakresu ochrony zdrowia, posłowie, a także najwybitniejsi polscy eksperci z dziedziny kardiologii oraz zdrowia publicznego .

- Jedną z największych zalet tego kongresu jest różnorodność tematów ważnych z punktu widzenia i medycyny prewencyjnej, i medycyny klinicznej. Godne podkreślenia jest to, że konferencja stanowi spotkanie specjalistów z dziedziny medycyny naprawczej, medycyny prewencyjnej, ale także epidemiologów i specjalistów ds. zdrowia publicznego. Wydarzenie jest więc wyjątkowe i wyróżniające się na mapie polskiej i europejskiej. Ponadto, pojawiają się na nim tematy bardzo gorące, które są zarówno szeroko dyskutowane w środowisku naukowym, jak i wśród praktyków - kardiologów czy internistów - komentuje prof. dr hab. med. Wojciech Drygas, Poprzedni Przewodniczący Sekcji Prewencji i Epidemiologii, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

Celem X Konferencji Kardiologia Prewencyjna 2017 jest stworzenie wspólnej platformy doświadczeń, która nie tylko zapozna specjalistów z najnowszymi rozwiązaniami badawczymi, ale także pozwoli omówić oraz opracować skuteczną strategię z zakresu edukacji i promocji zdrowia. Jak podkreślają specjaliści, nowe i komplementarne wobec siebie działania są niezbędnym aspektem efektywnej prewencji.

- Nasz cel jest bardzo ambitny - wszyscy powinni zostać objęci właściwą opieką. Choć wciąż jesteśmy od niego bardzo odlegli, należy powiedzieć, że w ciągu ostatnich lat, świadomość społeczna uległa znacznej poprawie - zauważamy wyraźny spadek liczby palących czy wzrost liczby poinformowanych i podejmujących leczenie nadciśnienia tętniczego czy hipercholesterolemii. Niestety, gorzej jest z twardymi dowodami dotyczącymi samych efektów leczenia. Wystarczy przyjrzeć się przypadkowi hipercholesterolemii, gdzie spośród wszystkich chorych jedynie 6 proc. osiąga założone cele - mówi prof. dr hab. med. Andrzej Pająk, Przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne

Podobnie jak w poprzednich latach, nie zabraknie również przekucia teorii w praktykę - w sobotę, 18 listopada o godz. 7:00 rozpocznie się Poranny Bieg po Plantach Krakowskich. Wydarzenie stanowi najlepsze potwierdzenie zaleceń lekarzy dotyczących zbawiennego wpływu aktywności fizycznej na zdrowie serca - niezależnie od pory roku. Uczestnicy już po raz czwarty zmierzą się z dystansem czterech kilometrów, rozpoczynając Bieg u bram Starego Miasta przy ul. Siennej.

Kompletny program dostępny jest na stronie: http://www.kardiologiaprewencyjna.eu/program