W siedzibie Rzecznika Praw Dziecka zainaugurowano kampanię społeczną „Kocham. Nie piję”, której celem jest przestrzeganie przed piciem alkoholu podczas ciąży.

W Polsce, co roku rodzi się około 9000 dzieci z zaburzeniami spowodowanymi spożywaniem alkoholu przez matkę w ciąży. Do sięgania po alkohol podczas ciąży przyznaje się ok. 30 % kobiet.

4 czerwca w siedzibie Rzecznika Praw Dziecka zainaugurowano kampanię społeczną „Kocham. Nie piję”, organizowaną przez Krajowe Centrum Kompetencji. Ambasadorkami kampanii zostały: Magdalena Górska, Magdalena Lamparska i Odeta Moro, które dzieliły się swoimi doświadczeniami z okresu ciąży i opowiedziały o reakcjach otoczenia na odmowę spożywania alkoholu z jakimi się spotkały.

– W tej kampanii najważniejsze jest podniesienie świadomości, ale też uświadomienie konieczności reagowania w takich sytuacjach – podkreśliła Odeta Moro. – Każda z nas notorycznie dostawała propozycje: „Napij się. Trzeba mówić głośno i pokazać, że to sytuacja nienormalna – wtórowała jej Magdalena Lamparska. Natomiast Magdalena Górska wskazywała, że kampania „Kocham. Nie piję” jest dedykowana społeczeństwu, żeby te propozycje, niezależnie od okazji, po prostu nie miały miejsca.

- Dzieci z FAS nie mają równego startu, wchodzą w życie z obciążeniami zdrowotnymi oraz intelektualnymi, dlatego we wrześniu ubiegłego roku zaproponowałem przepisy prawne, które wywołały dyskusję trwającą kilka miesięcy. Jej efektem jest propozycja edukacyjna, kampania „Kocham. Nie piję” – mówił Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię.

- Łączymy dwa światy: świat dzieci i świat dorosłych, a przy takiej współpracy jest szansa, że temat będzie szerzej rozpatrywany – mówił Marek Michalak o zaangażowaniu Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. Rzecznik wskazał, że – obok przepisów, które mogą być kierunkowskazem – jeszcze istotniejsza jest świadomość społeczna, postawy i reakcje najbliższego otoczenia, przeświadczenie, że proponowanie alkoholu kobietom w ciąży jest nietaktem.

– Wyszliśmy od pytania czy faktycznie w Polsce robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby rozwiązać problem – mówił Adam Bodnar, przywołując kwestie opieki okołoporodowej oraz konkretne rekomendacje naukowców dotyczące szkodliwości alkoholu spożywanego przez kobiety w ciąży.

RPD na konferencji prasowej apelował o odpowiedzialność i całkowitą rezygnację ze spożywania alkoholu przez kobiety będące w ciąży, a także o podjęcie działań wprowadzających skuteczne rozwiązania prawne, regulujące ten problem. Marek ichalak we wrześniu 2017 roku wystąpił do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z propozycją zmiany przepisów prawa w tej kwestii.


Źródło: Biuro RPD