W niedzielę (12 stycznia) odbędzie się 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego celem jest pozyskanie środków na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. 120 tysięcy wolontariuszy będzie kwestowało na rzecz Orkiestry na ulicach Polski i kilkudziesięciu miast na całym świecie. Odbędzie się wiele tysięcy koncertów, imprez, happeningów i organizowanych całkowicie oddolnie wydarzeń.

Tematem 28. Finału WOŚP jest zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Najogólniej mówiąc – Fundacja zbierać będzie środki na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Orkiestra skupiać się będzie przede wszystkim na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia.

28. Finał jest już kolejnym, który wspierać można nie tylko w dniu zbiórki, poprzez datki do puszek wolontariuszy, ale też wcześniej, za pomocą wpłat on-line. Rok temu dzięki wirtualnym zbiórkom na stronie Fundacji zebranych zostało około 17 milionów PLN! Dzięki stronie wplacam.wosp.org.pl można bezpiecznie, szybko i wygodnie wesprzeć cel 28. Finału.

Od połowy grudnia można również zasilać Sztabowe Puszki Stacjonarne w sklepach, salonach fryzjerskich, restauracjach lub w innych lokalach handlowo-usługowych. Każda taka Puszka jest przypisana do konkretnej osoby – opiekuna i do danego miejsca. Klienci i goście lokali mogą więc wspierać cel 28. Finału już teraz, podczas wykonywania codziennych czynności w aż 3684 miejscach.

Nieodłącznym elementem Finału są też internetowe licytacje. Z końcem każdego roku Allegro, na kilka tygodni, staje się największą w Polsce charytatywną galerią handlową, a na aukcjach można znaleźć naprawdę wszystko. Od drobnej biżuterii czy słoika domowych ogórków po drewniany dom z bali czy zabytkowe samochody dla kolekcjonerów. Każdy znajdzie coś dla siebie, każdy może też podarować coś od siebie.

Wszystkie oferty dostępne w aukcjach Allegro dla WOŚP można przeglądać na dedykowanej stronie: aukcje.wosp.org.pl, są one też łatwo odróżnialne na Allegro, dzięki czerwonym oznaczeniom „28. Finał WOŚP". Wśród najpopularniejszych licytacji na Allegro znajdują się Medal Noblowski Olgi Tokarczuk, samochód z serialu "Knight Rider" od Mastercard i Braci Collins oraz kolacja z Julią Wieniawą.

W serwisie rzeczyodserca.pl każdy może opowiedzieć na wideo historię swojej Rzeczy od Serca, podarowanej na aukcje Allegro dla WOŚP. Nagrania te można wygodnie udostępnić w mediach społecznościowych, promując w ten sposób dodatkowo swoją ofertę. Filmy w serwisie opublikowali już: Jurek Owsiak, Andrzej Grabowski, Red Lipstick Monster, Małgorzata Gersdorf, Szymon Majewski, Krzysztof Piątek i inni.

- 27 Finałów WOŚP miało ogromy wpływ na to, jak doskonale wyposażona jest polska medycyna dziecięca – mówi Lidia Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP – Wiemy jednak, że tak jak cały system opieki zdrowotnej w Polsce, również oddziały dziecięce borykają się dziś z ogromnymi problemami w codziennym funkcjonowaniu. Na niewiele z tych bolączek mamy jako organizacja pozarządowa wpływ. Nie zapewnimy środków na pensje dla lekarzy, nie zorganizujemy ich szkoleń, nie sprawimy, że warunki pracy w Polsce staną się konkurencyjne wobec innych krajów Unii Europejskiej. Możemy jednak pomóc w tym, w czym jesteśmy najlepsi. Medycyna na świecie, dzięki postępowi w nauce i stosowaniu nowoczesnych, wręcz kosmicznych technologii, rozwija się nieprawdopodobnie szybko. Widać to zwłaszcza na salach operacyjnych, gdzie lekarze trzymający w rękach najnowsze zdobycze techniki, dokonują rzeczy nieprawdopodobnych. Jako Orkiestra możemy pomóc polskim szpitalom w zdobywaniu tych najlepszych, najnowszych, najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Po to, by zapewnić w Polsce najwyższe, światowe standardy diagnostyki i leczenia dzieci wymagających najróżniejszych zabiegów. To będzie cel naszej styczniowej zbiórki.


Źródło: Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy | Fot. Łukasz Widziszowski WOŚP