Zakończył się 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chwilę po północy kwota zebrana przez Orkiestrę wynosiła 81 423 542 zł. Ostateczną sumę, jaka została przekazana dla fundacji z licytacji i innych form wsparcia, poznamy na początku marca.

W niedzielę 14 stycznia w całym kraju ponad 120 tysięcy wolontariuszy wyszło na ulice nie tylko polskich, ale i zagranicznych miast, żeby zbierać pieniądze na zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali. Zbiórce jak co roku towarzyszyły koncerty gwiazd, występy dzieci, licytacje i przeróżne inne formy wsparcia organizowane zarówno w wielkich miastach, jak i malutkich wioskach. W Warszawie oraz 108 innych miastach odbyły się również biegi "Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy".

W tym roku Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera pieniądze na wsparcie dla podstawowych oddziałów neonatologicznych. Fundacja planuje pozyskać dla nich m.in. stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne a także sprzęt diagnostyczny, jak chociażby specjalistyczne aparaty USG czy pulsoksymetry.

Do zbiórki odniósł się nowy minister zdrowia. "Dziękuję wolontariuszom kwestującym dziś, pomimo zimna, na rzecz najmłodszych pacjentów" - napisał na Twitterze Łukasz Szumowski.

Neonatologia była celem Finałów WOŚP już siedmiokrotnie. Dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy na wszystkie oddziały noworodkowe w Polsce trafiły 3844 urządzenia medyczne za łączną sumę 121.909.333,39 złotych. Po raz ostatni ta dziedzina medycyna była kompleksowo wspierana przez Fundację WOŚP po 21. Finale (styczeń 2013 roku).


Fot.: WOŚP