Od początku lutego br. 446 osób z podejrzeniem raka zostało włączonych do pilotażu opieki realizowanej w ramach sieci onkologicznej na Dolnym Śląsku. Nowa infolinia onkologiczna obsłużyła 270 połączeń i umówiono 55 wizyt w poradniach onkologicznych - poinformowano na konferencji prasowej podsumowującej 2 miesiące działania pilotażowego programu sieci onkologicznej na Dolnym Śląsku. W spotkaniu uczestniczyli: Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak i Wiceminister Zdrowia Sławomir Gadomski .

W ciągu dwóch miesięcy do pilotażu przystąpiło 446 pacjentów - w tym najwięcej kobiet z rakiem piersi – 173. Potem kolejno – 106 pacjentów z rakiem płuca, 72 z rakiem prostaty, 70 z rakiem jelita grubego i 25 pacjentek z rakiem jajnika. Program pilotażowy obejmuje właśnie te pięć nowotworów.

Za pośrednictwem nowej infolinii onkologicznej 22/ 755 11 55 zarejestrowano około 55 wizyt - w wojewódzkim ośrodku koordynującym (DCO) oraz w szpitalach współpracujących. Czas oczekiwania na wizytę to od 1 do 12 dni.

Konsultanci infolinii starają się kierować pacjentów do ośrodków znajdujących się najbliżej ich miejsca zamieszkania. W tym celu stworzono elektroniczny formularz przekazywania danych pacjentów między infolinią, a ośrodkami współpracującymi. Dzięki temu codziennie do centrali przekazywane są pierwsze wolne terminy w szpitalach włączonych do sieci.

W większości szpitali biorących udział w pilotażu zwiększono zatrudnienie koordynatorów, którzy są włączani już na etapie rozpoczęcia diagnostyki pogłębionej. Mają oni za zadanie pomóc pacjentowi w umawianiu terminów i odpowiednim przygotowaniu do badań, co w efekcie przyspiesza ten etap opieki.

„Co najważniejsze, prowadzona jest koordynacja w przekazywaniu pacjentów między ośrodkami w ramach leczenia, a także w ramach konsultacji lekarskich. Dzięki temu zapewniamy chorym dostęp do placówek doświadczonych w leczeniu danego nowotworu. Pacjent od razu otrzymuje najbardziej optymalne leczenie, co minimalizuje liczbę powikłań i zwiększa szansę wyleczenia” - poinformowano w wydanym komunikacie.

Jednym z ważniejszych elementów pilotażu jest zbieranie danych dotyczących realizacji diagnostyki i leczenia onkologicznego. Opomiarowane zostały wszystkie kluczowe procedury, których analiza pomoże w określeniu jakości i efektywności opieki.

Prowadzony jest rejestr pacjentów pilotażowych we wszystkich ośrodkach współpracujących. Każdy pacjent pilotażowy w DCO jest ”znakowany” w systemie, a także w dokumentacji medycznej. Do każdego pacjenta przyporządkowywane są informacje o przeprowadzonych badaniach, konsylium lekarskim, zaplanowanym leczeniu i zabiegach. W ramach pilotażu spływają raporty synoptyczne dla różnych nowotworów, dzięki którym po raz pierwszy będzie możliwa ocena terminowości i jakości diagnostyki histopatologicznej.

Szpitale zobowiązane są również do raportowania stopnia zaawansowania nowotworu oraz stanu ogólnego pacjenta. Pierwsze sprawozdanie oceniające jakość opieki na podstawie tych danych ma się ukazać do 30 maja 2019 roku.

Źródło: Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu