Bardzo powoli przebiega przestawianie się lekarzy z wystawiania tradycyjnych, papierowych zaświadczeń o niezdolności do pracy na elektroniczne; e-zwolnienia wystawia poniżej 3 procent uprawnionych lekarzy - poinformowało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Zdaniem ekspertów usprawnić tę sytuację mogę programy gabinetowe.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie wystawiane są od początku 2016 r. Do końca 2017 r. można stosować też dotychczas wypisywane druki zwolnień, ale od 2018 r. wszystkie zwolnienia obowiązkowo mają być wystawiane w formie elektronicznej.

- Jedynie poniżej 3 proc. lekarzy uprawnionych do wystawiania zaświadczeń o niezdolności do pracy przestawiło się na formę elektroniczną - poinformował wiceminister Marcin Zieleniecki.

Zdaniem wiceministra, w Polsce przeważa liczba krótkookresowych zwolnień lekarskich, a co za tym idzie - jeśli są one wystawiane w wersji papierowej - ZUS nie jest w stanie dokonać kontroli prawidłowości ich wystawienia. By ZUS miał czas wezwać ubezpieczonego do lekarza orzecznika, musi mieć szybki dostęp do informacji o wystawionym zwolnieniu - taki dostęp zapewnia właśnie zwolnienie wystawione w formie elektronicznej.

Chcąc ułatwić ich wystawianie, ZUS już we wrześniu 2016 roku udostępnił twórcom oprogramowania rynku medycznego interfejs, który umożliwi wdrożenie e-ZLA do aplikacji gabinetowych. E-ZLA stanie się kolejną funkcjonalnością tych aplikacji, dzięki czemu lekarz wystawiając elektroniczne zwolnienie nie będzie musiał „przeskakiwać” między różnymi aplikacjami.

Programem w pełni przygotowanym do takiego rozwiązania jest Gabinet drWidget - nowoczesne oprogramowanie przeznaczone do zarządzania przychodnią lub indywidualnym gabinetem, zaprojektowane z myślą o lekarzach ceniących proste rozwiązania o innowacyjnym charakterze. Program powstał przy współpracy wybitnych ekspertów, którzy przez wiele miesięcy testowali jego możliwości, tworząc rozwiązania maksymalnie dostosowane do potrzeb i standardów środowiska medycznego.

Warto już dziś zapoznać się z jego możliwościami. Użytkownicy Gabinetu drWidget mają ten komfort, że gdy tylko ZUS włączy zapowiadaną funkcjonalność, program sam dostosuje się nowych rozwiązań.

Chcąc korzystać z programu, wystarczy założyć konto na stronie drw.pl. Dla wszystkich zarejestrowanych użytkowników dostępna jest wersja demonstracyjna (z fikcyjnymi danymi), która pozwala zapoznać się z programem i jego różnymi funkcjami.

W razie pytań dotyczących dostępu do aplikacji, bezpieczeństwa danych czy jakichkolwiek innych kwestii zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami pod nr telefonu 33 445 43 45 lub drogą mailową na kontakt@drw.pl.