Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała Klinice Neonatologii UCK w Gdańsku najnowocześniejszy i najwyższej klasy sprzęt do diagnozowania i leczenia noworodków. Klinika ta pozostaje najlepiej wyposażonym oddziałem neonatologicznym w regionie.

Pod koniec 2019 roku WOŚP sprezentowała Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu jedyny na Pomorzu, wart 2 mln złotych, inkubator do wykonywania badań w warunkach MR (rezonansu magnetycznego). Noworodki, w tym wcześniaki i dzieci niewydolne oddechowo będą miały zagwarantowane najbardziej komfortowe warunki wykonywania badań MRI. Do niedawna takim sprzętem dysponowały jedynie dwa ośrodki w Polsce (w Łodzi i Warszawie – również były doposażone przez WOŚP). Teraz także pacjenci UCK, jak również pozostali chorzy kierowani z całego województwa, będą mogli skorzystać z tego urządzenia.

>>>ZOBACZ TEŻ: Gdańsk: Pierwszy w Polsce egzoskop zastosowany w operacjach neurochirurgicznych

Drugim darem WOŚP, przekazanym w styczniu 2020 r. UCK na potrzeby Kliniki Neonatologii, jest najnowszy japoński model inkubatora transportowego – IncuArch. Służy on bezpiecznemu przewożeniu chorych noworodków, w tym skrajnie niedojrzałych wcześniaków. Jest on wyposażony w sprzęt do monitorowania dzieci, a także w najnowocześniejszy, wielofunkcyjny respirator Fabian Evolution.

– To jedno kompaktowe urządzenie umożliwia, w zależności od stanu zdrowia przewożonego noworodka, zastosowanie odpowiedniej formy wspomagania oddechu: od nCPAP, przez DUOPAP, po mechaniczną wentylację (jeśli konieczne jest użycie klasycznego respiratora) – tłumaczy dr Iwona Domżalska-Popadiuk, ordynator Kliniki Neonatologii UCK. – Posiada funkcję gwarantowanej objętości (VG), która zapewnia adekwatną do sytuacji, wentylację płuc skrajnie niedojrzałych wcześniaków, minimalizując ryzyko uszkodzenia pęcherzyków (ich zapadania, nadmiernego rozdęcia lub rozrywania). W chwili obecnej nasza klinika jest jedyną w województwie pomorskim dysponującą takim sprzętem.

>>>ZOBACZ TEŻ: Wystaw e-receptę w 18 sekund

Innym ważnym zakupem, jaki został nam przekazany w ostatnim czasie przez Fundację WOŚP, jest mobilny (cyfrowy) aparat do wykonywania „przyłóżkowych” badań RTG. Stanowi stałe wyposażenie Kliniki Neonatologii. Umożliwia natychmiastowe wykonanie zdjęć rentgenowskich wcześniakowi w ciężkim stanie, przebywającemu w inkubatorze na Oddziale Intensywnej Terapii Noworodka. Aparat ten posiada wbudowany ekran, na którym natychmiast po wykonaniu badania, neonatolog widzi zdjęcie noworodka i może niezwłocznie wdrożyć odpowiednie leczenie (np. podać dziecku dotchawiczo surfaktant lub odbarczyć odmę opłucnową). Uprzednio wykorzystywany „klasyczny” aparat, nie dawał takich możliwości. Kaseta z zapisanym na niej zdjęciem musiała być wywoływana i poddawana obróbce i dopiero wtedy udostępniana w formie cyfrowej na konsoli lub w komputerze stacjonarnym. Nowy aparat zdecydowanie ułatwia diagnostykę i przyśpiesza wdrożenie koniecznej terapii.


Źródło: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne