W Szpital św. Wojciecha w Gdańsku powstanie nowe trzykondygnacyjne skrzydło z blokiem operacyjnym. Znajdą się tam dwa oddziały szpitalne: urazowo-ortopedyczny z salami zabiegowymi, który będzie miał 39 łóżek, i urologiczny z 29 łóżkami. Inwestycja ma być gotowa za półtora roku - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Wartość inwestycji to ponad 83 mln zł, z czego prawie 47 mln zł to dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Samorząd województwa przeznaczył na ten cel prawie 32 mln zł, a spółka Copernicus prawie 5 mln zł. Projekt ma poprawić dostępność do wysokiej jakości specjalistycznych usług leczenia chorób cywilizacyjnych mieszkańców Pomorza.

Dzięki inwestycji w szpitalu powstanie trzykondygnacyjny budynek z blokiem operacyjnym z ośmioma salami i salą wybudzeń, oddziałami chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz urologii. Zostanie też kupiony nowy sprzęt, m.in. stoły operacyjne, aparaty do znieczulania, tor wizyjny laparoskopowy, lampy zabiegowe i operacyjne, aparaty USG i RTG, respiratory, pompy infuzyjne i defibrylatory.

Nowoczesna sala kardiologiczna, wyposażona w aparat do krążenia pozaustrojowego i kardiomonitory, pozwoli na zastosowanie innowacyjnych i skutecznych metod leczenia. Dzięki przebudowie wewnętrznego układu komunikacyjnego, nowy budynek będzie połączony ze szpitalem. Powstanie też 75 bezpłatnych miejsc parkingowych dla pacjentów i ich rodzin.

Na poziomie przyziemia zaplanowano szatnie personelu dla ok. 150 osób, pomieszczenia techniczne, stację uzdatniania wody oraz centralny magazyn odpadów medycznych. Na parterze będą dwa oddziały. Pierwszy urologiczny z 29 łóżkami z salą zabiegowo-operacyjną i salą endoskopii urologicznej. Zostanie też kupiony aparat rentgenowski z ramieniem C oraz tor wizyjny laparoskopowy. Drugi to oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej z 39 łóżkami.

Na piętrze powstanie blok operacyjny z ośmioma salami operacyjnymi z zapleczem. Będą sale chirurgii ogólnej, ortopedii, urologii, ginekologii, wielospecjalistyczna sala do zabiegów w trybach nagłych, sala kardiochirurgiczna hybrydowa z zapleczem oraz 6-stanowiskowa sala wybudzeń.

Organizowane będą też szkolenia dla osób pracujących na oddziałach korzystających z bloku operacyjnego, szkolenia z pomocy psychologicznej, pomocy psychoonkologicznej. Ponadto przewidziano szereg działań związanych z rozwojem wolontariatu.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego