Lekarze ze Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku testują nowe urządzenie do usuwania mięśniaków i polipów bez otwierania powłok brzusznych. To nadzieja dla kobiet, które mają kilkucentymetrowe, do tej pory nieoperacyjne, zmiany - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Zabieg trwa kilkanaście minut, a pacjentka po dobie opuszcza szpital.

Urządzenie, którego używają specjaliści z Oddziału Położniczo-Ginekologicznego to Bigatti Shaver. Jest to narzędzie do specyficznego sposobu operowania histeroskopowego. Dzięki niemu zoperowano dwie kobiety, a kilkanaście czeka na zabieg.

Stosując nowy sprzęt, można usuwać większe, nawet 5-6-centymetrowe zmiany, które do tej pory uznawano za nieoperacyjne lub operowano pacjentki przez powłoki brzuszne.

- Urządzenie kawałek po kawałku ścina zmianę i jednocześnie odsysa usuwane tkanki tak, że operator bez problemów widzi wnętrze operowanego narządu - tłumaczy dr n. med. Maciej Socha, kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego.

Z techniki przy użyciu Bigatti Shaver mogą skorzystać kobiety z nieprawidłowymi krwawieniami, które nie chcą usuwać macicy. Chodzi też o kobiety, którym proponowano tradycyjną operację wymagającą otwierania brzucha lub takie, które w ogóle nie miały takiej możliwości. To również szansa dla pacjentek z niepłodnością i poronieniami, do których doprowadza obecność mięśniaka.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego