Metamorfozę przeszły odziały GUMed, znajdujące się w budynkach Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Dzięki przebudowie na ortopedii jest miejsce dla 39 dorosłych pacjentów i 18 dzieci. Kupiono też m. in.: kardiomonitory, pompy strzykawkowe infuzyjne i łóżka.

W uroczystym otwarciu 26 listopada 2021 r. wzięli udział m.in.: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, Agnieszka Kapała-Sokalska – członkini zarządu województwa pomorskiego, prof. Jacek Bigda – prorektor ds. rozwoju i organizacji kształcenia, jak również kierownik Kliniki prof. Tomasz Mazurek – prezes Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego (PTOiTr). Obecni byli także m.in.: dr hab. Rafał Pankowski z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed oraz Piotr Wróblewski, wiceprezes ds. ekonomicznych Spółki Copernicus.

Kliniczne Oddziały Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdują się w Szpitalu im. M. Kopernika w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 1-6. Dzięki remontowi na ortopedii jest 55 łóżek, w tym 39 dla dorosłych pacjentów (10 podwyższonego dozoru medycznego) i 18 dla dzieci (4 łóżka dla 3-4-letnich maluchów). Ponieważ oddziały znajdowały się w kilku budynkach (nr 3, 5, 6 i 29.) na I piętrze, to utworzono kilka odcinków pielęgnacyjnych połączonych strefą pomieszczeń dla personelu medycznego, dydaktycznego i administracji, co ułatwia przejście między budynkami. W strefie tej są m.in.: pokoje ordynatorów, lekarzy, pielęgniarek i biblioteka. Poza oddziałem znajdują się łazienki i pomieszczenia socjalne przeznaczone dla opiekunów dzieci oraz skrytki bagażu podręcznego. Natomiast w części ogólnoszpitalnej będzie pokój rehabilitacji.

– To kolejna inwestycja, którą dofinansowaliśmy z budżetu województwa pomorskiego. Tym razem kwotą ponad 10 mln zł wsparliśmy klinikę GUMedu, w której leczeni są pacjenci ze skomplikowanymi urazami m.in. kręgosłupa i kończyn, a także dzieci z np. wadami narządu ruchu – mówił marszałek Mieczysław Struk. – Mam nadzieję, że dzięki remontowi wzrośnie komfort leczenia i pobytu zarówno dzieci, jak i dorosłych pacjentów, a także poprawią się warunki pracy personelu medycznego – dodał marszałek Struk.

Dostęp do dziecięcego oddziału ortopedycznego jest przez śluzę umywalkowo-fartuchową. Część ta chroniona jest wideofonem. Na oddziale jest pokój badań dla izby przyjęć z łazienką, wózkiem i wanną. Na oddziale znajdują się pokoje chorych z łazienkami. Powstały też m.in.: dwie izolatki (jedna dla dzieci młodszych, jedna dla dzieci starszych), łazienka dla dzieci niepełnosprawnych, świetlica, kuchnia, gabinet diagnostyczno-zabiegowy oraz pokój przygotowawczy przy dyżurce pielęgniarek. Wszystkie pokoje wyposażone są w system monitoringu medycznego z możliwością obserwacji pacjenta w dyżurce pielęgniarskiej.

Z kolei odcinek pielęgnacyjny dla dorosłych składa się z pomieszczeń pielęgnacyjnych tradycyjnego oddziału łóżkowego i pokoi chorych o podwyższonym dozorze medycznym. Na oddziale znajdują się też m.in.: izolatka, łazienka dla pacjentów niepełnosprawnych, aneks kuchenny, gabinet zabiegowo-diagnostyczny, dyżurka pielęgniarska oraz pomieszczenia porządkowe.

W ramach inwestycji kupiono też sprzęt medyczny i wyposażenie niemedyczne. Chodzi o kardiomonitory kompaktowe, pompy strzykawkowe infuzyjne, maceratory oraz łóżka z szafkami przyłóżkowymi. Natomiast ze środków własnych Copernicus kupił mi.in.: myjnie dezynfektory, wózki, szafki na leki, fotel do pobierania krwi i meble.

Całkowita wartość inwestycji wyniosła prawie 13 mln zł i w większości została sfinansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego (ponad 10 mln zł). Pozostałą część środków na remont Kliniki GUMed mieszczącej się w budynku Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku pokryła Spółka.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego | Gdański Uniwersytet Medyczny