Okuliści ze Szpitala Specjalistycznego św. Wojciecha w Gdańsku wszczepili dwóm pacjentom specjalny żelowy implant, który ułatwia odpływ cieczy wodnistej z oka i zapewnia odpowiednie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej.

Podanie implantu żelowego XEN jest innowacyjną metodą w chirurgii jaskry, zaliczaną do kategorii MIGS, czyli minimally invasive glaucoma surgery.

- Na świecie to nowa technika operacyjna, pierwszy taki zabieg w USA został przeprowadzony 9 lutego br. – mówi dr Witold Kokot, ordynator Oddziału Okulistycznego w Szpitalu św. Wojciecha. – W Europie już kilka takich operacji było, w Polsce jesteśmy prekursorami metody podania chorym na jaskrę implantu żelowego XEN. Jej wielką zaletą jest mała inwazyjność, pacjent po zabiegu nie wymaga hospitalizacji, zwolnień lekarskich, właściwie od razu wraca do normalnego życia, co też jest dla niego korzystne.

- Tylko chorzy z jaskrą z otwartym kątem przesączania kwalifikują się do wszczepienia implantu żelowego XEN – dodaje dr Kokot. – Właśnie dwoje takich pacjentów dziś zoperujemy. Cieszymy się, że jako nowoczesna placówka możemy im zaoferować najlepsze na świecie metody leczenia.

Bezpośrednio przed zabiegami dwoje lekarzy z Oddziału Okulistycznego przeszło specjalistyczne szkolenie. Po wstępie teoretycznym była praktyczna nauka na fantomach gałek ocznych, którą przeprowadzili specjaliści z Wielkiej Brytanii i Polski.

Zabiegi wszczepiania implantu żelowego XEN w szpitalu należącym do spółki Copernicus Podmiot Leczniczy są dla pacjentów bezpłatne, wykonywane w ramach umowy z NFZ.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Fot.: www.aquesys.com