Narażenie na zanieczyszczenie powietrza może zwiększać stężenie glukozy we krwi, cholesterolu oraz wpływać na inne czynniki ryzyka chorób serca, zwłaszcza u osób z cukrzycą. Tak wynika z nowego badania opublikowanego w Journal Endocrine Society of Clinical Endocrinology & Metabolism.


Zaburzenia sercowo-naczyniowe i lipidowe są główną przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych. Oszacowano, że w USA począwszy od 2011 roku, całkowity koszt leczenia związany z chorobami układu krążenia wyniósł 320,1 mld dolarów. Całość obejmuje bezpośrednie koszty leczenia oraz koszty pośrednie, takie jak utrata produktywności. Podwyższony poziom złego cholesterolu oraz nadmiar glukozy we krwi zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca. "Podczas gdy zanieczyszczenie powietrza powoduje stosunkowo niewielkie zmiany odnośnie kardiometabolicznych czynników ryzyka, ciągła ekspozycja i liczba osób dotkniętych tymi chorobami daje nam powody do obaw", mówią autorzy badania.


W retrospektywnych badaniach kohortowych zbadano skutki ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza z udziałem 73 117 dorosłych osób mieszkających na południowych terenach Izraela, gdzie stężenie pyłu może nasilać się wraz z przechodzącym pasmem wiatrów. Aby ocenić zanieczyszczenie powietrza, naukowcy wykorzystali dane z anten satelitarnych i określili, ile światła słonecznego zostało zablokowane przez cząsteczki w powietrzu - pomiar określany jako głębokość optyczna aerozolu. Badając te dane pogodowe, naukowcy opracowali model, który pozwolił im na oszacowanie dziennej ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza dla każdego uczestnika badania dzięki określeniu ich miejsca zamieszkania. Badacze przeanalizowali wyniki ponad 600 000 próbek krwi pobranych od uczestników badania. Każdy z nich określał, czy jest palaczem, czy ma zdiagnozowaną cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze lub dyslipidemię.


Badania wykazały, że uczestnicy mieli zazwyczaj wyższy poziom glukozy we krwi i gorszy profil lipidowy, gdy narażeni byli na działanie wysokiego i średniego stężenia pyłu w powietrzu w ciągu ostatnich trzech miesięcy w stosunku do osób narażonych na niższe poziomy zanieczyszczeń powietrza. Duża ekspozycja na pyły wiązała się ze zwiększeniem stężenia glukozy, cholesterolu LDL i triglicerydów we krwi. Narażenie na zanieczyszczone powietrze było także związane z niższym poziomem HDL.


Związek ten był najsilniejszy u osób z cukrzycą. Co ciekawe osoby, które przyjmowały leki inne niż insulina w leczeniu cukrzycy cechował pewien efekt ochronny. Ta grupa miała mniejsze zmiany poziomu glukozy we krwi i cholesterolu na skutek ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza.


"Wyniki badań sugerują, że długotrwała ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza w ciągu całego życia może prowadzić do wzrostu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych."


Więcej: sciencedaily.com