W Warszawie podsumowano 10 lat kieleckiego programu szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom, który powinien stać się modelowym przykładem profilaktyki zdrowotnej dla całej Polski. Organizatorem spotkania była Fundacja Rozwoju Pediatrii, a poprowadziła je Prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pediatrii.

Jak poinformowała Fundacja, w ciągu ostatnich 10 lat w Kielcach praktycznie wyeliminowano ciężkie choroby, wywoływane przez zakażenia pneumokokowe u dzieci i zredukowano znacznie ich liczbę w innych grupach wiekowych.

– Nie ma takiego zjazdu na świecie na temat chorób zakaźnych i pneumokoków, na którym nie mówiono by o przykładzie Kielc. Wyniki tego programu są rewelacyjne – mówiła Prof. Jackowska. – Ideałem byłoby wprowadzenie takiego programu w całym kraju. Pozwoliłoby to nam w ciągu kilku lat niemal całkowicie wyeliminować w Polsce zagrożenie chorobami wywoływanymi przez pneumokoki.

W Kielcach w 2006 roku rozpoczęto szczepienie dzieci w modelu 2+1 (pierwsza i druga dawka podawane w pierwszym półroczu życia i trzecia podawana w drugim roku życia) początkowo szczepionką typu PCV7, a od dwóch lat najlepszą obecnie dostępną PCV13, która ma najszerszy zakres działania w tej grupie wiekowej (zabezpiecza przeciwko 13 serotypom pneumokoka).

Inicjatorem rozpoczęcia programu powszechnych szczepień w Kielcach jest dr n. med. Marian Patrzałek, któremu udało się 10 lat temu przekonać prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego, jak ważne jest zapobieganie zakażeniom wywoływanym przez pneumokoki.

– Przykład Kielc jest dla nas, pediatrów bardzo cenny, bo dzięki niemu łatwiej nam przekonać rodziców co do zasadności szczepień – dodał Piotr Hartmann, prezes Fundacji Rozwoju Pediatrii.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przedstawionych przez Prof. Ewę Bernatowską z Pediatrycznego Zespołu Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych co roku na świecie z powodu zakażeń pneumokokowych umiera pół miliona dzieci do 5 roku życia. WHO jako najskuteczniejszą metodę walki z pneumokokami rekomenduje szczepienia ochronne.

Jeśli chodzi o wzrost zachorowań na choroby wywoływane przez pneumokoki, to białą plamą na mapie Polski stały się obecnie Kielce. W latach 2004-2005 w Kielcach hospitalizowano z powodu ciężkiego zapalenia płuc 136 dzieci, dziś takich przypadków tam praktycznie nie ma, a zapadalność na ciężkie choroby wywoływane przez pneumokoki jest śladowa.

- Po trzech latach szczepień dzieci odnotowaliśmy także wyraźny spadek zachorowań w grupie wiekowej 65 plus – mówi dr n. med. Marian Patrzałek. – To pokazuje jak ważną rolę odgrywają szczepienia dla wszystkich grup ludności, dla całego środowiska, dla całej populacji – podkreślił „ojciec” kieleckiego sukcesu.

Od dwóch lat podobny program został wdrożony w Ostrowcu Świętokrzyskim. Prezydent tego miasta Jarosław Górczyński może się pochwalić, że program przynosi już pierwsze efekty, podobnie zadowalające jak te w Kielcach.

- Zapewniam państwa, że każde miasto w Polsce stać na taki program profilaktyczny. Jeśli słyszycie państwo, że problemem są pieniądze, to jest to nieprawda. Zawsze można znaleźć pieniądze w budżecie, które warto przeznaczyć na tak podstawową i istotną kwestię jak ochrona zdrowia – podsumował Jarosław Górczyński.

Uczestnicy konferencji wyrazili wspólnie nadzieję, że doświadczenia programu kieleckiego są na tyle wartościowe, że podobne rozwiązania warto zaimplementować w całej Polsce. Tylko w ten sposób będziemy w stanie skutecznie zwalczyć nie tylko zakażenia pneumokokowe, ale też zdecydowanie zmniejszyć zachorowalność na wiele innych powszechnych chorób.

– Analizując dane statystyczne, musimy pamiętać, że za każdą przytoczoną liczbą, dotyczącą zachorowań, kryją się ciężko chore dzieci. Efektem programów profilaktycznych poza wyraźnym poprawieniem statystyki zdrowotnej jest więc ochrona polskich dzieci – powiedział na zakończenie konferencji Piotr Hartmann.


Źródło: Fundacja Rozwoju Pediatrii