Polska Misja Medyczna od 28 grudnia zbiera pieniądze na pomoc dla dwóch szpitali w zachodnim Aleppo i Idlib. Brakuje antybiotyków, opatrunków, środków do znieczulania ogólnego. Jedną z największych potrzeb są protezy. Z powodu nieleczonych zakażeń i ran wiele dzieci i nastolatków musiało mieć amputowane kończyny. PMM wystąpiła z prośbą do prezydenta Krakowa o zaproszenie do Krakowa pięciorga dzieci po amputacjach, na dobranie protez i rehabilitację. Jacek Majchrowski wsparł tę inicjatywę i zarekomendował sfinansowanie leczenia dzieci.

PMM pracuje bezpośrednio z syryjską organizacją medyczną Balsam Medical Organization, której lekarze operują w 2 szpitalach, 3 punktach zdrowia i 2 małych punktach pierwszej pomocy. Szpital w zachodnim Aleppo nosi nazwę Alryh Almorsalah czyli Dobry Wiatr, a szpital w Idlib nazywa się Auday od nazwiska pracownika oddziału ratunkowego, który zginął a trakcie ratowania innym życia.

Wg danych przekazanych Małgorzacie Olasinskiej-Chart, koordynatorce pomocy dla Aleppo, przez dr Monssoura, koordynatora pracy 14 lekarzy z organizacji Balsam Medical, w ostatnich dwóch tygodniach w obu szpitalach i w punktach medycznych przebywało 519 pacjentów, z czego 352 to uchodźcy z Aleppo. Wykonano w sumie 40 operacji z chirurgii ogólnej, 35 amputacji (w tym 15 dzieci), 321 udzielono niezbędnej pomocy medycznej. Uchodźcy z Aleppo mają zakażone rany od ostrzału i okaleczeń przez zawalone budynki.

W szpitalu Auday w Idlib jest jedynie 19 łóżek, przed kryzysem przyjmowano tu ok. 140 pacjentów miesięcznie i wykonywano ok. 330 operacji i konsultacji. Gdy po zawieszeniu broni mieszkańcy Aleppo zaczęli je masowo opuszczać, liczby te się podwoiły. Lekarze przyjęli na konsultacjach blisko 2900 dzieci poniżej 5. roku życia, straumatyzowanych wojną i przemocą, niedożywionych i chorych.

Każdy kto chce pomóc może wejść na stronę http://www.pmm.org.pl/pl/zestawy/ i kupić wybrany zestaw leków lub wpłacić dowolną kwotę na konto: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444.

Celem jest zebranie 80 000 USD, by oba szpitale mogły przyjmować pacjentów kolejne dwa miesiące.

Źródło: Polska Misja Medyczna