Prof. Krzysztof Fyderek, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, został jednym z 15 sygnatariuszy dokumentu „International Cooperation on Child Health Promotion - Shanghai Initiative”. Inicjatywę, zakładającą międzynarodową współpracę na rzecz promocji zdrowia dzieci, podpisano w Szanghaju podczas PuJaing International Forum on Pediatrics and Children’s Health.

Jak poinformował Uniwersytet Jagielloński, w forum udział wzięło ponad 1000 uczestników z 80 krajów. Jego celem była wymiana wiedzy i doświadczeń specjalistów światowej klasy w zakresie pediatrii zarówno lekarzy, jak i przedstawicieli administracji. Wystąpienia dotyczyły polityki zdrowotnej, nowych technologii medycznych oraz najskuteczniejszych metod leczenia. Konferencja została zorganizowana przez organizację Project HOPE, która wspiera szkolenia personelu medycznego w krajach rozwijających się oraz szpital Shanhai Children’s Medical Center. Prof. Krzysztof Fyderek był jedynym prelegentem reprezentującym kraje europejskie.

– Fundacja Project Hope przez wiele lat wspierała rozwój naszego szpitala umożliwiając szkolenie lekarzy, pielęgniarek oraz techników w zagranicznych ośrodkach medycznych. Z radością przyjąłem więc zaproszenie do Chin, jako dyrektor szpitala i gastroenterolog, aby zaprezentować szpital oraz nasze dokonania – mówi prof. Fyderek.

Inicjatywa szanghajska to 18 zadań, których celem jest poprawa ogólnego stanu zdrowia dzieci, troska o środowisko ich rozwoju, zapobieganie chorobom cywilizacyjnym oraz doskonalenie metod leczenia. Międzynarodowe spotkanie stworzyło możliwość nawiązania dalszej współpracy i wymiany doświadczeń. Bardzo prawdopodobne, że przedstawiciele szpitala w Szanghaju odwiedzą w najbliższym czasie Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie.


Źródło: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie