Według przeprowadzonych badań „głodzenie" guza mózgu, który potrzebuje glutaminy może poprawić skuteczność chemioterapii u dzieci, zgodnie z wczesnym studium prowadzonym przez Queen Mary University of London (QMUL) i finansowane przez Children with Cancer UK i Council Medical Research Council.

Rdzeniak zarodkowy jest najczęstszym litym, pierwotnym guzem mózgu u dzieci i główną przyczyną umieralności wśród dziecięcych chorób nowotworowych. Obecne leczenie obejmuje kombinację chirurgii, radioterapii i chemioterapii. Są skuteczne w większości przypadków, ale często powodują znaczące działania niepożądane takie jak niepełnosprawność umysłowa i fizyczna.

Jeśli naukowcy udowodnią, że ograniczona w glutamine dieta jest skuteczna, będzie mogła być stosowana w celu zmniejszenia dawek leków przeciwnowotworowych, co zaprocentuje w większą liczbę uzdrowień, przeżyć i uzyskanie lepszej jakości życia,

Cliff O'Gorman, dyrektor generalny Children with Cancer UK, powiedział: „Cieszymy się z tych odkryć, które otwierają możliwość bardziej skutecznego i precyzyjnego leczenia młodych pacjentów z rdzeniakiem zarodkowym. Agresywne leczenie może mieć długotrwały wpływ na zdrowie i samopoczucie dzieci. Ważne jest, abyśmy zachęcali do takich odkryć, inwestując w dalsze badania kliniczne, aby nowoczesne odkrycia były szansą dla młodych pacjentów z chorobą nowotworową."

Naukowcy prowadzili prace nad komórkami rdzeniaka zarodkowego i myszy cierpiących na tę chorobę. Naukowcy przeanalizowali procesy metaboliczne, które pozwalają na wzrost komórek nowotworowych, włącznie z absorpcją aminokwasów, w celu identyfikacji nowych sposobów hamowania ich wzrostu i zwiększenia aktualnych metod leczenia.

Zespół stwierdził, że pewna część rdzeniaków jest uzależniona od glutaminy - aminokwasu, który zwykle nie jest niezbędny w normalnych komórkach. Następnie karmiono chore myszy dietą z ograniczoną ilością glutaminy i stwierdzono, że zwiększyło to skuteczność chemioterapii oraz zwiększyło żywotność myszy nawet wtedy, gdy były leczone mniejszymi dawkami chemioterapii. Naukowcy ostrzegają, że chociaż te przedkliniczne wyniki są obiecujące, konieczne są dalsze badania w celu oceny czy podobne podejście może być stosowane u ludzi.

Źródło: sciencedaily.com