Na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie odbyła się w środę konferencja prasowa dotycząca rozwoju uczelni. Finansowe wsparcie zadeklarował wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Müller. Podczas spotkania zdradzono również, że trwają prace nad uruchomieniem wydziału lekarskiego w Częstochowie.

Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Piotr Müller pochwalił obecną na sali Rektor Uczelni prof. dr hab. Annę Wypych-Gawrońską za dynamiczny rozwój Uczelni i ambitne plany powiększania jej dorobku. Jednocześnie zapowiedział zwiększone nakłady resortu na rozwój szkolnictwa wyższego w Polsce.

- Łącznie zakładamy przekazanie 3 miliardów złotych na rozwój polskich Uczelni wyższych – zapowiada Piotr Müller. - Pieniądze zostaną podzielone w taki sposób, że znaczna ich część trafi nie tylko do Uczelni dużych, z miast wojewódzkich, ale przede wszystkim do mniejszych ośrodków akademickich, które od lat nie mogły uzyskać finansowania na rozwój. Chcemy, by największe polskie ośrodki dostały maksymalnie do 50 milionów złotych z tej sumy, tak że znaczne środki trafią również do pozostałych uczelni.

To nie jedyne dobre wieści. Wiceminister zapowiedział, że do częstochowskich Uczelni oprócz wcześniej zapowiedzianych środków trafi niezależnie 50 milionów złotych. Środki te mają zostać podzielone pomiędzy Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Politechnikę Częstochowską. Pieniądze mają zostać przekazane Uczelniom po wejściu w życie nowej ustawy, czyli po 1 października 2018 roku. Środki mają być wykorzystane na rozwój infrastruktury naukowo-badawczej – „bez sztywnego określania na jakie konkretnie zostaną przeznaczone inwestycje”. Na spotkaniu z dziennikarzami, wiceminister zapowiedział również podwyżki płac – już na początku 2019 roku.

JM Rektor prof. Anna Wypych-Gawrońska podzieliła się z dziennikarzami planami rozwoju Uczelni, w tym już podjętym staraniom związanym z tworzeniem kierunku lekarskiego. Uczestniczący w konferencji Senator RP Artur Warzocha, zadeklarował pomoc dla Uczelni w realizacji ambitnego przedsięwzięcia.

- Wierzę, że Uniwersytet uzyska prawa do kształcenia na kierunku lekarskim – powiedział senator Artur Warzocha. – Wspierałem Uczelnie podczas jej niedawnej zmiany nazwy na Uniwersytet, teraz deklaruję wsparcie przy tworzeniu kierunku lekarskiego, a także przy realizacji innych planów jej rozwoju.

Podobne deklaracje złożył wiceminister Piotr Müller.

- Prowadzicie już kształcenie na kilku kierunkach, które mogą stać się kluczem do gromadzenia potencjału, by uruchomić w niedługim czasie kierunek lekarski – twierdzi Müller. – Mam tutaj na myśli: dietetykę, fizjoterapię, kosmetologię czy pielęgniarstwo. Dzięki nim Uczelnia zbiera doświadczenia, ale również gromadzi kadrę, którą może wykorzystać w dalszym rozwoju i realizacji swoich zamierzeń. Ze strony ministerstwa deklaruję poparcie i pomoc przy tworzeniu kierunku lekarskiego. Wiem, że lekarze są już teraz Polsce bardzo potrzebni. Z różnych przyczyn jest ich coraz mniej w zawodzie, który jest jednym z ważniejszych, bo ratuje przecież ludzkie życie. Uruchomienie kształcenia na tym kierunku w częstochowskiej Uczelni jest bardzo dobrym pomysłem.


Źródło: Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie