Prawie 1700 osób w sobotę w Ciechocinku skorzystało z różnych badań i konsultacji lekarskich oraz szczepień przeciw COVID-19, w czasie pikniku promującego program Profilaktyka 40 plus - poinformowała rzeczniczka Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ Barbara Nawrocka.

Piknik dla mieszkańców miasta, turystów i kuracjuszy został zorganizowany w Parku Zdrojowym. Eksperci z NFZ odpowiadali na pytania dotyczące Programu Profilaktyka 40 plus, a także pomagali wypełnić ankiety, dzięki której można otrzymać e-skierowanie na badania.

Dodatkowo wszyscy, którzy odwiedzili park bez ograniczeń wiekowych mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji medycznych i badań profilaktycznych. Dostępne były: badania poziomu glukozy i cholesterolu we krwi oraz saturacji, pomiary ciśnienia tętniczego, ocena miarowości pracy serca, konsultacje lekarza POZ, lekarza kardiologa i lekarza onkologa oraz dietetyka, obliczanie wskaźnika masy ciała, analizy składu masy ciała, mammografia w mammobusie dla kobiet w wieku od 50 do 69 lat.

Chętni mogli zaczepić się przeciw COVID-19 w szczepionkobusie, który w kolejnych tygodniach odwiedza poszczególne powiaty województwa kujawsko-pomorskiego. W czasie pikniku można było otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) i potwierdzić swój Profil Zaufany.

"Spośród uczestników spotkania 700 osób skorzystało z badań diagnostycznych, 500 osób - z porad dietetyka oraz ustalania wskaźnika masy ciała i analizy składu masy ciała, 90 osób - z konsultacji lekarzy specjalistów, a 200 osób wzięło udział w nauce udzielania pierwszej pomocy prowadzonej przez strażaków. W czasie pikniku wykonano blisko 100 badań mammograficznych, wydano 70 Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego i wykonano blisko 100 szczepień" - powiedziała Nawrocka.

Rzeczniczka Oddziału NFZ zaznaczyła, że powiat aleksandrowski, w którym leży Ciechocinek, należy do powiatów, które w regionie kujawsko-pomorskim przodują pod względem zaszczepionych osób. W Ciechocinku znajduje się 22. Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym, który był szpitalem covidowym, a później prowadził szczepienia na masową skalę. W kurorcie często organizowane są akcje szczepienia.

Piknik zorganizował Oddział NFZ we współpracy m.in.: z Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Miasta w Ciechocinku, Starostwem Powiatowym w Aleksandrowie Kujawskim, Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Aleksandrowie Kujawskim i 22. Wojskowym Szpitalem Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym w Ciechocinku.

Głównym celem ogólnopolskiego programu Profilaktyka 40 plus jest ocena organizacji i efektywności objęcia świadczeniobiorców od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Program ruszył 1 lipca i będzie realizowany do 31 grudnia. Każdy uprawniony może skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który realizuje program. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym. Przedsięwzięcie zakłada realizację licznych badań diagnostycznych w formie pakietów przeznaczonych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego. (PAP)


Źródło: PAP