Przeciw COVID-19 zaszczepiono w Polsce 1,6 mln dzieci w wieku 12-17 lat; działania niepożądane stanowiły 0,004 proc. tej liczby i miały na ogół łagodny i przejściowy charakter - powiedział w środę Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jak przekazał podczas środowej konferencji Grzegorz Cessak, szef URPL, przeciw koronawirusowi zaszczepiono w Polsce 1,6 mln dzieci w wieku 12-17 lat.

Odnosząc się do liczby niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) zaznaczył, że dotąd zgłoszone do Państwowej Inspekcji Sanitarnej odczyny poszczepienne wynosiły 0,004 proc. w stosunku do wszystkich zaszczepionych dzieci, czyli 1,6 mln. Miały one zazwyczaj łagodny i przejściowy charakter.

"NOP to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki" - przypomniał. Dodał, że wśród zaszczepionej grupy najpoważniejsze odczyny poszczepienne, to reakcje anafilaktyczne, które wystąpiły w 0,0002 proc. osób zaszczepionych - były to trzy zgłoszenia.

Natomiast reakcje neurologiczne, jak powiedział, stanowiły 0,0036 proc. - tj. ok. 58 zgłoszeń; drgawki 0,0008 proc. - 13 zgłoszeń.

Zaznaczył, że stosunek korzyści wynikających ze szczepień do związanego z nimi ryzyka "jest ocenianie nieustannie przez europejską agencję EMA”.

Według Cessaka w Polsce zgłoszenia o tzw. NOP-ach (niepożądanych odczynach poszczepiennych) trafiają do stacji sanepidu, a ich oceny dokonuje "przede wszystkim lekarz".

"Tu mamy reakcji neurologicznych sześć zgłoszeń, tj. 0,0004 proc. tych dzieci zaszczepionych, drgawki stanowiły 0,00006 proc., reakcje anafilaktyczne to było 0,00006 proc." - wskazał. Zaznaczył, że te działania niepożądane są "niezwykle rzadkie". (PAP)


Źródło: PAP
Fot. Ministerstwo Zdrowia | Twitter