Od kwietnia br. chętni mieszkańcy Bydgoszczy mogą zgłaszać się do klinik, które realizują Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Już 23 pary zakwalifikowały się do Programu, który obejmuje dofinansowanie procedury in-vitro w kwotach 2 i 5 tysięcy złotych. Miasto na ten cel planuje przeznaczyć 2 mln złotych.

Jak poinformował Urząd Miasta Bydgoszczy, Klinika Zdrówko oraz Gameta-Szpital to wybrani realizatorzy „Programu polityki zdrowotnej z zakresu wsparcia leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Miasta Bydgoszczy w latach 2019-2022”.

Główne cele Programu to m.in. obniżenie kosztów leczenia niepłodności ponoszonych przez pacjentów, poprawa dostępu do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności dla mieszkańców Bydgoszczy i poprawa trendów demograficznych w mieście. Na jego realizację Miasto wyda 2 mln złotych. Obecnie ponad 20 par przeszło pozytywną kwalifikację do Programu i skorzysta z dofinansowania.

Bydgoski program obejmuje:

  • dofinansowanie w wysokości do 5000 zł do części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego;
  • dofinansowanie w wysokości do 5000 zł części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie (z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych lub męskich komórek rozrodczych);
  • dofinansowanie w wysokości do 2000 zł do części klinicznej jednej procedury dawstwa zarodka (adopcji zarodka) w ramach dawstwa innego niż partnerskie, przy czym do części klinicznej zaliczają się również koszty przechowywania, przetwarzania, dystrybucji i zastosowania zarodka uzyskanego od dawców.

Źródło: Miasto Bydgoszcz