Klinika "Budzik dla dorosłych" działająca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie otrzymała sprzęt medyczny wartości 60 tys. zł oraz obraz Edwarda Dwurnika pt. "Budzik". Przekazanie sprzętu, który pomoże pacjentom w rehabilitacji odbyło się 5 lipca - poinformował Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

- Wsparcie, które otrzymaliśmy jest bardzo cenne. Dostaliśmy m.in. rotor zakupiony przez rotarian, który pozawala chorym wychodzącym z niepełnosprawności wykonywać ćwiczenia. Chcemy w przyszłości powiększyć "Budzik" i zakupić kolejnych 7 łóżek. Wiążę się to m.in. z rozbudową Uniwersyteckiego Szpiatal Klinicznego. Bardzo pomógł nam również Uniwersytet i fundacja Ewy Błaszczyk. Na pewno będziemy szukać kolejnych pieniędzy - podkreśla prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor ds. Collegium Medicum UWM.

Darczyńcą jest klub Rotary. Na wyposażeniu kliniki znalazły się koncentratory tlenu, pionizator i rotor, dzięki którym leczenie pacjentów będzie przebiegać szybciej i skuteczniej.

Środki na zakup sprzętu zostały pozyskane w styczniu 2017 r. Na zamku w Rynie, odbył się wówczas Charytatywny Bal Rotary. Fundusze zebrane podczas tego wydarzenia, zostały przeznaczone na wsparcie działań kliniki "Budzik dla dorosłych". Hitem balu była licytacja obrazu Edwarda Dwurnika „Budzik". Obraz ten to najnowsze działo artysty, którego inspiracją było uruchomienie kliniki „Budzik dla dorosłych" w Olsztynie. Obraz za kwotę 22,5 tys. zł zakupiła rodzina Państwa Midak. Nabywcy obrazu zadeklarowali chęć podarowania go klinice „Budzik dla dorosłych" - bo jak stwierdzili: tu jest jego miejsce. Uczynili to również 5 lipca, podczas przekazania sprzętu medycznego.

Klinika Budzik dla dorosłych działa od grudnia 2016 r. Od kwietnia 2017 r. otrzymuje finansowanie z NFZ, ale w dalszym ciągu potrzebuje sprzętu medycznego. Do tej pory z kliniki skorzystało ok. 20 pacjentów, z czego połowa się wybudziła ze śpiączki.

Źródło: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie