W ramach projektu, który ma poprawić dostępność do specjalistycznych świadczeń z zakresu chorób układu kostno-mięśniowego oraz układu krążenia, przewidziana jest przebudowa i wyposażenie centralnej sterylizatorni, zakup nowoczesnego wyposażenia na potrzeby Oddziału Urazowo-Ortopedycznego i Poradni urazowo-ortopedycznej, a także zakup nowoczesnego wyposażenia na potrzeby Oddziału Chirurgicznego z Pododdziałem Chirurgii Naczyniowej i Poradni chirurgicznej w Powiatowym Szpitalu w Bielsku Podlaskim.

Kwota dofinansowania wynosi 3,9 mln zł, a całkowity koszt realizacji inwestycji - 5,8 mln zł. W środę, 11 lipca stosowną umowę w tej sprawie podpisali w imieniu Zarządu Województwa Podlaskiego: marszałek Jerzy Leszczyński i wicemarszałek Maciej Żywno. Powiatowy Szpital w Bielsku podlaskim reprezentowała dyrektor Bożena Grotowicz, obecni byli także starosta powiatu bielskiego Sławomir Snarski i jego zastępca Piotr Brożko.

- Ten projekt tak naprawdę jest dedykowany zapobieganiu dezaktywizacji zawodowej pacjentów ze schorzeniami układu kostno-stawowo-mięśniowego, czyli pacjentów ortopedycznych oraz pacjentów ze schorzeniami układu krwionośnego – podkreślała dyrektor Bożena Grotowicz. – Dzięki tym pieniądzom kupimy sporo bardzo nowoczesnego sprzętu i będziemy w stanie wykonywać zabiegi, jakich jeszcze nie wykonywaliśmy.

Umożliwi to na przykład przeniesienie części prostszych zabiegów ortopedycznych do poradni, co pozwoli na obniżenie kosztów leczenia. Niektórzy pacjenci po zabiegach na stawie kolanowym będą mogli przechodzić rehabilitację w domu, dzięki wypożyczeniu sprzętu, który także zamierza kupić teraz szpital. Dofinansowanie pozwoli wreszcie na wykonywanie nowych zabiegów chirurgii naczyniowej (do tej pory były one wykonywane tylko w niewielkim zakresie).

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego