Blisko 58 mln przeznaczono na termomodernizację Centrum Zdrowia Dziecka. W poniedziałek Instytut "Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie podpisał umowę o dotacji z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk i minister zdrowia Łukasz Szumowski uczestniczyli w poniedziałek (15 lipca) w uroczystości podpisania umowy dotacji pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Instytutem „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie.

- Cieszymy się, że możemy wesprzeć Centrum Zdrowia Dziecka, które na co dzień ratuje zdrowie i życie najmłodszych – powiedział minister Henryk Kowalczyk. – Wsparcie ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej będzie miało podwójny skutek. Termomodernizacja pozwala znacznie obniżyć zużycie energii w budynku. Skorzysta na tym nie tylko środowisko, ale i sam szpital, bo zmiany pozwolą na znaczne obniżenie kosztów funkcjonowania. Przełoży się to także na komfort przebywających tu pacjentów i ich bliskich.

- Doskonale znam Centrum Zdrowia Dziecka i wiem, że po 40 latach nieprzerwanej walki o zdrowie i życie małych pacjentów wymaga ono gruntownej termomodernizacji. To jeden z największych szpitali pediatrycznych w Polsce leczący najtrudniejsze przypadki. Pacjenci często w CZD spędzają nawet kilka miesięcy, dlatego musimy stwarzać im do tego najlepsze warunki – powiedział minister Łukasz Szumowski.

Centrum Zdrowia Dziecka w ramach umowy otrzyma dotację o wartości 57 862 715,00 zł od NFOŚiGW na termomodernizację 15 budynków wchodzących w skład Instytutu. Projekt obejmuje m.in. montaż 14 instalacji ogniw fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 1075 m2, wymianę oświetlenia, wymianę instalacji wewnętrznych, ocieplenie przegród zewnętrznych, wymianę elewacji w budynku głównym, modernizację instalacji wentylacji, wymianę okien oraz wymianę drzwi. Celem remontu jest redukcja emisji CO2, obniżenie kosztów zużycia energii cieplnej oraz zmniejszenie zapotrzebowania na energię pierwotną i końcową w budynku.

Całkowity koszt inwestycji to ponad 64 mln zł. Prace związane z termomodernizacją zakończą się 31.12.2021 r.


Źródło: Ministerstwo Środowiska