Naukowcy z Uniwersytetu Maryland wykazali, że znany jako wskaźnik pH błękit metylenowy może spowalniać lub odwracać objawy starzenia skóry w każdym wieku.

- Nasze badania sugerują, że błękit metylenowy może być silnym antyoksydantem, nadającym się do wykorzystania w kosmetykach. Zaobserwowane skutki nie są czasowe. Wydaje się, że związek ten powoduje fundamentalne, długoterminowe zmiany w komórkach skóry - powiedziała prof. Kan Cao z Uniwersytetu Maryland.

Naukowcy przez miesiąc testowali błękit metylenowy na komórkach pobranych od zdrowych dawców w średnim wieku, a także na komórkach pozyskanych od pacjentów z progerią. Oprócz błękitu metylenowego testowano także 3 inne antyutleniacze: acetylocysteinę (NAC), MitoQ i MitoTEMPO (mTEM).

Analiza danych pokazała, iż błękit metylenowy wypadał lepiej od trzech pozostałych przeciwutleniaczy, zarówno w tkankach pobranych od osób zdrowych jak i tych z progerią. W fibroblastach, które produkują kolagen, następował spadek stężenia reaktywnych form tlenu (RFT) i wskaźnika śmierci komórkowej. Zauważono także wzrost wskaźnika podziałów komórkowych.

Naukowcy zbadali również błękit metylenowy na komórkach pozyskanych od starszych (> 80 lat) dawców. Po koniec miesięcznego badania zaobserwowano m.in. spadek ekspresji dwóch biomarkerów starzenia komórkowego: p16 i SA-β-gal.

- Było to bardzo zachęcające i ekscytujące - zobaczyć, jak fibroblasty pobrane od osób starszych niż 80 lat rozwijają się dużo lepiej w pożywce zawierającej błękit metylenowy, przy spadku markerów starzenia. Błękit metylenowy wykazuje zatem spory potencjał w zakresie opóźnienia starzenia skóry w każdym wieku - powiedziała prof. Zheng-Mei Xiong.

Badacze sprawdzili także wpływ tego przeciwutleniacza na wyhodowaną w laboratorium sztuczną skórę, która zawiera większość elementów naturalnego odpowiednika. Zauważyli, że skóra potraktowana błękitem metylenowym zatrzymuje więcej wody i zwiększa swoją gęstość - a to dwie cechy młodej skóry. Testowana substancja nie spowodowała przy tym żadnych podrażnień.

- Zaczęliśmy opracowywać kosmetyki z błękitem metylenowym. Chcemy to przełożyć na produkty, które będzie można sprzedać - zapowedziała prof. Cao.


Źródło: cmns.umd.edu