Bieg „Policz się z cukrzycą" odbędzie się już po raz 14. Na stałe wpisał się on w coroczne świętowanie Finału WOŚP. W tym roku należy jednak przygotować się na kilka nowości. Po pierwsze, Bieg odbędzie się nie w finałową niedzielę, ale w przeddzień 28. Finału, tj. 11 stycznia 2020 roku. Po drugie, po raz pierwszy wystartuje Bieg Wirtualny, dający możliwość wszystkim biegaczom na całym świecie pobiec dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i dołożyć swoją cegiełkę do szczytnego celu.

W pierwszym biegu w 2006 roku wzięło udział 1796 biegaczy – była to liczba symboliczna, ponieważ dokładnie tyle było na tamten moment w Polsce zakupionych przez Orkiestrę osobistych pomp insulinowych dla dzieci. Teraz za datki zebrane przy rejestracji na bieg kupowane są pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. Dotychczas dzięki biegom organizowanym w latach 2014-2019 Fundacja WOŚP kupiła 72 pompy dla kobiet ciężarnych z cukrzycą!

Zakup pomp jest wsparciem jednego z całorocznych programów medycznych prowadzonych przez WOŚP - Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. Natomiast hasło przewodnie biegu wspiera akcję prowadzoną przez Fundację - „Policz się z cukrzycą", w której udział biorą czołowi polscy producenci żywności, umieszczając na opakowaniach produktów żywnościowych ważne dla diabetyków informacje.

W tym roku zmianie ulegnie data, miejsce startu oraz trasa warszawskiego biegu. Nie wyruszy on bowiem z Placu Defilad, a z Placu Teatralnego, gdzie zaledwie dzień później funkcjonowało będzie Studio 28. Finału WOŚP. Start biegu jest planowany na 11:45, jego dystans to tradycyjnie 5 km, a minimalny datek na wsparcie celu to 40 zł. W warszawskim biegu wystartuje 5 000 osób. Poza wydarzeniem w Stolicy w Polsce wystartuje ponad 150 biegów. WOŚP będą także wspierać biegacze w Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.

>>>ZOBACZ TEŻ: Sprzęt o wartości 10,6 mln PLN w darze od WOŚP dla Poznania

Tegoroczną nowością jest Wirtualny Bieg „Policz się z cukrzycą", który dedykowany jest osobom chcącym wesprzeć szczytny cel, ale niemogącym wziąć udziału w żadnym z wydarzeń. O miejscu, dacie i czasie startu decyduje sam uczestnik, jedynym warunkiem, jaki musi zostać spełniony, jest pokonanie 5 km w dowolnej formie (bieg, marsz, pływanie, jazda na rowerze, wózku inwalidzkim, czy hulajnodze) i zarejestrowanie tego przy użyciu urządzenia GPS, aplikacji mobilnej do monitorowania aktywności sportowych bądź zegarka z GPS itp. Po pozytywnej weryfikacji ukończenia dystansu uczestnik wirtualnego biegu również otrzyma pamiątkowy medal. Rejestracja na bieg przebiega na platformie Slotmarket.

Głównym sponsorem biegu jest Dawtona - producent szerokiego asortymentu produktów warzywnych i owocowych, dzielnie wspierający akcję "Policz się z cukrzycą".


Źródło: WOŚP