Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach zostanie przekształcony w szpital uniwersytecki, na czym zyskają studenci Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UJK, personel placówki i oczywiście pacjenci z regionu. Co prawda jest to perspektywa 2-3 lat, ale we wtorek, 18 września podpisany został w tej sprawie list intencyjny między Adamem Jarubasem, marszałkiem województwa świętokrzyskiego a profesorem Jackiem Semaniakiem, rektorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

– Dzisiejsze spotkanie sankcjonuje pewien proces, który już się rozpoczął – mówił marszałek Jarubas. – To historyczna chwila – stwierdził prof. Stanisław Głuszek, prorektor ds. medycznych UJK.

Chodzi o opracowanie szerokiej diagnozy pod kątem warunków, jakie trzeba stworzyć, by leczenie pacjentów i kształcenie studentów odbywało się w sposób optymalny. Dlatego podpisany został list intencyjny o współpracy w tym zakresie i powołany zespół złożony z przedstawicieli stron czyli samorządu województwa i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego oraz uczelni.

– To już kolejne spotkanie w ty gronie – mówił rektor UJK. – Od początku byliśmy razem. To my przekonywaliśmy, że warto w Kielcach utworzyć wydział lekarski, razem wyłamywaliśmy bramy i topiliśmy lody, razem budowaliśmy mosty i podpisywaliśmy umowy na rozbudowę i doposażenie. Dziś dochodzimy do kolejnego etapu. Wszystko po to, żeby zapewnić optymalne warunki dla funkcjonowania kierunków medycznych w oparciu o bazę kliniczną szpitala wojewódzkiego, gdzie nasi studenci odbywają praktyki –powiedział prof. Jacek Semaniak.

Adam Jarubas mówił, że prace w tym kierunku już są prowadzone. Chodzi o pozyskanie wiadomości na temat sytuacji ekonomicznej szpitala dziś i w przyszłości, po zmianie statusu na uniwersytecki. Ten proces może potrwać 2,3 lata.

– Zależy nam na tym, żeby przekształcenie szpitala było świadomym procesem, gdzie wskażemy potencjalne ryzyka, otoczenie finansowe, wysokość kontraktów. Urząd zlecił opracowanie analizy ekonomicznej szpitala, w sytuacji gdyby już dziś był szpitalem uniwersyteckim – powiedział marszałek.

– My już pracujemy nad zasadami, które mają obowiązywać w przyszłości. Z prof. Stanisławem Głuszkiem wpisujemy się w całą rozciągłość tych działań – powiedział Andrzej Domański, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Kielcach. – To spowoduje rozwój uniwersytetu i szpitala, przyczyni się także do rozwoju miasta.

Prof. Stanisław Głuszek mówił, że utworzenie w Kielcach kierunku lekarskiego było wydarzeniem na miarę XXI wieku, które wymagało dużego logistycznego wysiłku.

– Teraz musimy sprostać wymaganiom, by dobrze wykształcić przyszłych lekarzy. A do tego niezbędny jest uniwersytecki szpital kliniczny. Nie wyobrażam sobie, żeby nie powstał, bo będzie on podstawą do prowadzenia dobrych jakościowo studiów na kierunku lekarskim. Takie są też wymagania komisji akredytacyjnej – powiedział prof. Głuszek.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym dziś działa 31 klinik oraz 60 poradni i przychodni. Stale wzmacniana kadra oraz coraz lepsze wyposażenie w specjalistyczny sprzęt będą bazą dla mającego powstać szpitala uniwersyteckiego.

W podpisaniu listu intencyjnego uczestniczyli także: Marek Szczepanik, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego i Anna Nocuń, dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia UMWŚ.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego